امروز:دوشنبه, ۵ آبان
تاریخ انتشار:2019-11-14

مقصرانِ اصلی نارسایی، مسئولین نظارتی و‌ اجرایی؟، نامزدان، رأی سازان یا مراکزِ حمایتی؟!

سال های متمادی است که انتخابات مختلفی در جای جای کشور پهناورمان برگزار می شود، از طرفی دستگاه های متعددی هم برای تعیین تکلیف کاندیداها و تایید صلاحیت واجدان شرایط آن ها تاسیس گردیده

قسمت: ۵۰ (پنجاهم)

سال های متمادی است که انتخابات مختلفی در جای جای کشور پهناورمان برگزار می شود، از طرفی دستگاه های متعددی هم برای تعیین تکلیف کاندیداها و تایید صلاحیت واجدان شرایط آن ها تاسیس گردیده و نهایتا برخی از راه یافتگان به صحن مجلس شورا، نه تنها سربازی فداکار برای کشورشان نمی شوند!، فایده ای به هم شهریان و زادگاهشان نمی رسانند، بلکه حتی بعضا به سربارانی برای نظام، مردم و خانه ی ملت نیز تبدیل می گردند!. گر چه سه ضلع اصلیِ مرتبط با انتخابات، در نارسایی ها مقصر هستند در عین حال اما باعث تعجب است که چرا تنها به ضلعِ نظارتیِ شورای نگهبان، خُرده گیری نموده! و در خصوص نقشِ اساسیِ رأی دهندگان، سیاست بازان، حمایت گرانِ مالی، پشتیبانانِ فکری و‌ ناپیدایانِ قدرتی!، و ثروتی، صحبتی به میان نمی آید!؟ و چرا هر کَسی تلاش دارد دامن خود را، پاک جلوه داده و در وسط راه و یا پایان کار، با انجام بازی هایی، حواس مؤمنین و نگاه متدینین را منحرف و ساکنان خوب کازرونیین را منفعل نمایند!؟، آیا تا به حال فکر کرده ایم که ریشه ی بخش زیادی از نارسایی ها، معضلات، مشکلات و ناملایمات، در تصمیمات عجولانه، رأی ریزی غیر متعهدانه، فعل و انفعالات و نقل و انتقالاتِ پشت پرده ای است که خود ما، عاملانِ مستقیم و آمرانِ غیر مستقیم آن ها بوده ایم!؟ و.. . در همین باره، نکاتی مورد یادآوری قرار می گیرند.

۱- آرای عموم مردم به ویژه متدینان، مؤمنان، دلسوزان و دلداگانِ سرزمین ایران و‌ محرومان، مستضعفان و چشم به راهانِ عمران و آبادانیِ گوشه گوشه ی کشورمان، علاوه بر این که امانتی سنگین بر دوش نمایندگان خواهد بود، همچنین توفیقی بزرگ برای تمام آنانی است که افتخارِ وکالت از این مردم را کسب نموده و لباس نوکری شان را به تن کرده باشند!.

۲- بر اساس صراحتِ قانون، بعضی مراکز، ارگان ها و نهادها، و در رأسِ همه آن ها شورای محترم نگهبان، وظیفه ی بررسی گذشته ها!، تطبیقِ وضعیت نامزدها با شرایط مندرج در سرفصل ها و نهایتا رد، احراز یا عدم احرازِ صلاحیت افراد و کاندیداها را بر عهده داشته و طبیعی است با توجه به محدودیت های قانونی، نبودِ مستندات کافی، پنهان ماندنِ بعضی تخلفات قبلی! و در مواردی هم دخالت برخی جایگاه دارانِ کشوری و ..، بعضا مشکلات عدیده ای توسط تایید صلاحیت شدِگان برای نمایندگی، ریاست جمهوری و.. نیز ایجاد گردیده و خواهد شد!.

۳- آن چه از اظهارات و نقل قول های مسئولینِ نظارتی و اجرایی مشخص می شود این است که، بنا به دلایلِ پیش گفته، آنان حداقل های شرایطِ نامزدهای نمایندگی و.. را مد نظر قرار داده و بخشی از وظیفه ی تحقیقاتی، بررسی صلاحیتی، سنجشِ استقامتی و توزینِ مقاومتی شان را بر عهده نخبگان، منبریان، منتقدان، استادان، معلمان، دانشجویان و دیگر اقشار شهریان و روستاییان قرار داده و‌ بدیهی است در صورت وجود نقص و نارسایی های قبلی، و یا بروز مشکلات بعدی، همه ی دستگاه ها، رأی دهنده ها و دست اندرکارها مقصر شناخته خواهند شد.

۴- با توجه به این که وضعیت حالِ افراد، بازتابشِ گذشته ی آنان بوده و آینده نیز ارتباط تنگاتنگی با رفتار، اخلاق و اقداماتِ قبلی شان دارد، بدیهی است وظیفه ی تمامیِ ساکنانِ حوزه های انتخابی و حاضرانِ صحنه ی رقابتی، به ویژه مؤمنان جامعه ی اسلامی و بصیرت دارانِ انقلابی، همانا دقت در احوالِ شخصی، تحقیق پیرامون اطرافیان، همراهان و حامیان مالی و در صورت لزوم، انتقالِ مشکلات و تخلفات به مأمورین اطلاعاتی و نظارتی بوده، چه در غیر این صورت قوزی دیگر بر قوزهای قبلی تر، اضافه خواهد شد!؟.

۵- این که کاندیدایی با سابقه ی نمایندگیِ مجلس و‌ یا حضور خود در دستگاه های دولتی، مراکز نظامی و امنیتی و‌ یا دستگاه قضایی و بهداشتی، خدای نکرده!، دست به تخلفاتی آشکار، کم کاریِ بی روال، حیف و میل بیت المال، تصویب برجام های با زوال، شر افکنی بین کوچه و بازار، پی گیری طرح های فضاحت بار، اظهارات تفرقه زایِ همه آزار و ناهمراهی با رأی دهندگان و بیچارگانِ فداکار و.. زده و مردم را تنها جهتِ سواری دادن برای رسیدن به نام و نوای شخصی و کسبِ عنوانِ قهرمانی در جمع هایی قومی و قبیلگی بخواهد!، نه تنها تجربه ای ناگوار و اوضاعی ناپایدار را رقم خواهد زد، بلکه مردمانی که چنین سوارکارانی را مورد انتخاب قرار دهند، بایستی هم منتظر ضربت های بعدی و پشیمانی های پی در پی باشند!.

نوشتاری برای همه!، مجلس شورای اسلامی، عُصاره گاهِ تصمیم گیریِ ۸۰ میلیون ایرانی با تمام اندیشه، مذهب، دین و سَبکِ فکر و زندگی بوده و طبیعی است نمایندگانش نیز بایستی تجلی نمای خُلق و خویِ اسلامی، شجاعت و نترسیِ نیاکانِ باستانی، افتادگی و خضوع سلمانی، عزت و کرامتِ ایمانی، فهم و شعور انسانی، خودباوری و دلباختِگی معنوی در قبالِ انقلاب اسلامی، رهرویِ واقعی از حکومت امام زمانی(عج)، گوش به فرمانی ولایتِ الهی، افتخار دائمی به حضور خود و اعضای خانواده از زندگی و تحصیل در کنار هم میهنانِ ایرانی و تلاش برای خدمتِ بی منت به همه ی شیعیان و مسلمین جهانی باشند. فراموش نکنیم نمایندگان مجلس، توانایی تاریخ سازی دارند و هم امکانِ آینده سوزی، می توانند خادمان ملت باشند و هم خیانت کاران به مملکت، موجب سرافرازیِ هم شهرستانی ها و هم باعثِ سرافکندگیِ آن ها، مایه ی افتخار هم میهنان و یا عاملِ نفوذ بیگانگان، زیر پرچم ولایت مداران و یا تحت هدایت معاندان، دلباخته ی اهداف شهیدان و یا دلداه ی موگرینی ستایان!؟ و بالاخره شیدای خدمت به محرومان و یا عاشق جیب ثروتمندان و.. باشند، این ما مردم هستیم که مجلس را می سازیم و هیچ فردی نمی‌تواند و نباید! برای غذایی که خودش پخته، دیگری را سرزنش نماید.

ان شاالله ادامه دارد..

امان الله دهقان فرد

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.