امروز:یکشنبه, ۴ آبان
تاریخ انتشار:2019-12-28

بالاخره سپاه به انتظار<دوسیرانی‌ها> پاسخ داد

حجت الاسلام موسی آزاده عضو هیئت مدیره مجمع خیرین فارس و مسئول فرهنگی قرارگاه پیشرفت و آبادانی فارس: عملیات خط انتقال آب شرب و توزیع آب روستای دوسیران آغاز شد.

به گزارش کازرون نگاه، به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه استان فارس ،آبفا روستایی استان فارس و همکاری مجمع خیرین آبرسان فارس، و مشارکت گسترده مردم، عملیات خط انتقال آب شرب و توزیع آب روستای دوسیران بخش کوهمره نودان از توابع شهرستان جدیدالتاسیس کوهچنار پس از سال‌ها انتظار آغاز شد.
حجت الاسلام موسی آزاده عضو هیئت مدیره مجمع خیرین فارس و مسئول فرهنگی قرارگاه پیشرفت و آبادانی فارس در حاشیه کلنگ زنی این پروژه خط انتقال و شبکه آبرسانی اظهار داشت: این پروژه که یکی از آرزوهای دیرینه مردم عزیز روستای دوسیران بوده پس از پیگیری‌ها، جلسات و بازدیدهای متعدد با مسئولین استان، شهرستان، بخش، روستا و خیرین عزیز که نهایت همکاری را داشتند آغاز شده است.
نماینده سابق قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه در شهرستان کازرون بیان کرد: این پروژه مهم از لحاظ کمی و کیفی بسیار مهم و دارای اولویت و نیاز حیاتی است که سال ها بر روی زمین مانده بود.
حجت الاسلام آزاده اضافه کرد: ‌در آغاز مسئولیت بنده در قرارگاه پیشرفت و آبادانی وقتی برای بررسی موضوع وارد این روستا شدم یکی از اهالی روستا را دیدم که خیلی مشتاق به آغاز این پروژه بود متاسفانه بعد از مدت کوتاهی با خبر شدیم ایشان فوت نمودند که این اتفاق باعث شد بنده برای آغاز و عملیاتی شدن این پروژه تمام تلاشم را بکار بگیرم؛ به یاری خداوند با اتمام کل پروژه بتوانیم به وعده خود عمل کرده باشیم.
وی افزود: این پروژه با محوریت قرارگاه پیشرفت و‌آبادانی سپاه استان فارس ، آبفا روستایی و همکاری مجمع خیرین آبرسان استان فارس ، دهیاری و شورای اسلامی دوسیران و‌ معتمدین و‌مردم آغاز گردیده که ان شاءالله با همکاری و همراهی دکتر متوسل زاده از خیرین روستا که نهایت تلاش و همکاری جهت انجام پروژه داشتند و سائر خیرین و بنیاد برکت به پایان خواهد رسید.
این مقام مسئول در پایان گفت: از همین جا از همه عزیزانی که در این مدت بیش از دو سال جهت آغاز این پروژه ما را همکاری و‌همیاری نموده اند صمیمانه تشکر می نمیام.
یکی از این میراث های کهن شهرستان کازرون در استان فارس، روستای تاریخی دوسیران است که در خود آثار بکر تاریخی را جای داده است.
روستای «دوسیران» از روستاهای منحصر به فرد و تاریخی واقع در بخش کوهمره نودان شهرستان جدیدالتاسیس کوهچنار استان فارس است که در ۲۵ کیلومتری شهر قائمیه مرکز این شهرستان قرار دارد که بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۱۱۵۲ نفر ۴۲۱خانوار می باشد.
بخش زیادی از اهالی این روستا در سال‌های اخیر به دلایل مختلف همچون مشکل آب آشامیدنی به شهر قائمیه و روستاهای بخش کوهمره نودان مهاجرت کرده اند.
این روستا جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی را در خود جای داده که می توان از دوسیران به عنوان یک سایت موزه یاد کرد که تاکنون چندان مورد توجه قرار نگرفته است.
این روستای گردشگری  با دارا بودن ۱۴  یادمان تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی-تاریخی ایران، معماری یکدست پلکانی، طبیعت زیبا و دست‌نخورده و باغستان‌های دست‌ساز پلکانی در سال ۱۳۹۱ عنوان یکی از روستاهای آرمان گردشگری استان را به خود اختصاص داده است و به عنوان روستای هدف گردشگردی انتخاب شده است.
این روستا بزرگترین روستایی در استان است که برداشت انجیر به صورت ارگانیک در آن انجام می شود.
ناگفته پیدا است افتتاح این پروژه مهم می تواند گام مهمی در راستای عدم مهاجرت و حضور گردشگران به این روستای تاریخی باشد.

آبرسانی روستای دوسیران
آبرسانی دوسیران

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.