امروز:پنج شنبه, ۲۳ خرداد
تاریخ انتشار:۱۳۹۷-۰۴-۱۹

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس :

چشمه ساسان کازرون آب برای رهاسازی به دشتستان ندارد

دهقانی: چشمه ساسان شهرستان کازرون تا زمانی که آب داشت بخشی از آب مورد نیاز دشتستان را تامین می کرد اما اینک دیگر آبی برای رهاسازی ندارد.

مهندس حمیدرضا دهقانی اظهار داشت: مردم شهرستان های کازرون و دشتستان سال ها با هم قرابت و همزیستی و الفت داشته اند، این دو شهرستان همیارهم در مسایل و مشکلات اجتماعی بوده اند ، سالها آب از رودخانه شاپور و چشمه ساسان برای تامین آب شرب دشتستان و شهر برازجان(مرکز دشتستان) تامین شده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت:مسئولان محلی شهرستان دشتستان و استان بوشهر باید در شرایط کنونی مردم را به آرامش دعوت و از بیان سخنان تحریک آمیز که بین مردم دو شهرستان اختلاف می اندازد خودداری کنند.
دهقانی با بیان اینکه هم اکنون آب بخشی از شهرستان کازرون با استفاده اجاره سه حلقه چاه کشاورزی تامین می شود گفت: در بخش هایی از این شهرستان آب جیره بندی و نوبت بندی شده است ، چشمه ساسان اگر آبی داشت برای تامین آب شرب کازرون از آن استفاده می شد.
وی استفاده از آب چشمه ساسان برای کشاورزی را تکذیب کرد و گفت : ۹۰۰ نفر نخل در منطقه خشت و کمارج در حال نابودی است و اگر ما آبی برای رها سازی داشتیم اجازه نمی دادیم این منطقه مستعد نخلداری دچار چنین معضلاتی شود.
دهقانی اضافه کرد : در سال آبی ۹۶-۹۷ به دلیل عدم بارش مناسب دبی رودخانه شاپور نسبت به سال آبی قبل از آن بشدت کاهش یافته و در پایین دست ایستگاه بوشیگان و در محل برداشت آب تاسیسات شرب استان برای سهولت در برداشت آب در شرایط کم آبی فعلی مسیر جریان آب بطور کامل مسدود شده و هیچ برداشت آبی صورت نمی گیرد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت: این موضوع سبب شده که باغ های نخل و اراضی حقابه دار حاشیه رودخانه شاپور در پایین دست محل برداشت آب در دشت کمارج و خشت به شدت با مشکل کم آبی مواجه باشند و خسارت جبران ناپذیر حتی به باغ ها و نخیلات منطقه وارد شود، بنابراین ادعای رهاسازی آب برای کشاورزی و باغداری در این منطقه اصولا پذیرفته نیست.
دهقانی گفت: متوسط دبی رودخانه شاپور در سال ۹۵-۹۶ حدود ۲٫۱۳۸ متر مکعب بوده است در حالی که در سال گذشته از ماه های خرداد و تیر این رودخانه به خشکی گراییده و متوسط دبی آن صفر بوده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس اضافه کرد:ما مردم کازرون و دشتستان را هم میهمنان خود می دانیم و معتقدیم تامین آب شرب شهروندان در اولویت هر چیز دیگری است اما واقعا چشمه ساسان و رودخانه شاپور آبی برای تامین شرب هم ندارد بنا بر این مدیران محلی شهرستان دشتستان باید در این زمینه اعتماد و راهکارهای صرفه جویی و مدیریت بحران را دنبال کنند تا از تابستان پیش رو عبور کنیم.
برپایه آنچه در برخی رسانه ها منتشر شد، محمد باقر سعادت نماینده مردم دشتستان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفته است که مردم بوشهر در زمینه کم آبی تجمعات اعتراضی برپا کرده اند و اگر در این استان مشکل امنیتی رخ دهد، مسئولان استان فارس مقصر هستند.
وی افزود: علت حل نشدن مشکل آب مردم بوشهر برداشت غیرقانونی توسط موتور پمپ‌هایی است که در اطراف رودخانه شاپور در شهرستان کازرون (واقع در استان فارس) نصب شده است.
رودخانه شاپور از ارتفاعات شمال شرق شهرستان کازرون جاری و در محل تنگ چوگان به چشمه ساسان متصل می شود.
این رودخانه پس از عبور از نواحی غرب کازرون و دشت خشت و اتصال با چند شاخه فرعی به رودخانه حله می ریزد و در نزدیکی روستاهای جره و میلک وارد دشت شبانکاره از توابع شهرستان دشتستان می شود.
این رودخانه در نهایت با پیوستن به رودخانه دالکی دراستان بوشهر با رود حله به خلیج فارس می رود و ۲ هزار هکتار کانال انتقال آب در مسیر عبور این رودخانه احداث شده و با نهرهای سنتی و کانال های انشعاب آب در سالهای پر باران اراضی و باغ های منطقه را مشروب می سازد.

ایرنا

یک پاسخ به “چشمه ساسان کازرون آب برای رهاسازی به دشتستان ندارد”

  1. ناشناس گفت:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    چطور چندماه پیش که به ازای هکتاری ۱۴ میلیون تومان پول نقد گرفته شد برای سهمیه آب بوشهر آب داشت الان نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.