امروز:پنج شنبه, ۳۱ مرداد
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۰۲-۰۳

جوابیه/ به قلم پیمان خوبکار؛

پاسخ به یادداشت «پله های غار تنگ تیکاب»

پاسخ به یادداشت محمد نسیمی درمورد انتقاد فعالان محیط زیستی کازرون دررابطه با تجاوز به حریم غارتنگ تیکاب!

پاسخ به یادداشت آقای محمد نسیمی درمورد انتقاد دقیق و علمی فعالان اجتماعی-محیط زیستی کازرون دررابطه با تجاوز به حریم ارزشمند غارتنگ تیکاب!

.
اخیرا یکی ازشهروندان اقدام به انتشار یادداشتی غیرعلمی در مورد غار تنگ تیکاب و انتقادات وارده به اقدام شهرداری کازرون با همکاری اداره ی میراث فرهنگی کرده اند که دلایل منتقدان نصب غیراصولی پلکان را محدود به دلایلی همچون رفت و آمد معتادان و ریختن زباله در فضای غار نموده اند!
بنده در پاسخ به متن شبهه برانگیز این شهروند محترم و سایر افراد موافق با نظر ایشان دراین زمینه، باید بپرسم که شما از توسعه ی صنعت گردشگری و بسط توسعه ی پایدار ومهم تر از آن، حفاظت مدبرانه از محیط زیست چه می دانید که اینگونه با فرافکنی و نشر انتقادات و مستندات حقیقی و منطقی دلسوزان واقعی جامعه به شکل کاملا ناقص، سعی بر پوشاندن ایرادات بارز بی تدبیری در عمل و اقدامات غیراصولی چندنفر انسان محدود به خود می کنید؟!

.
* ما گفتیم هیچ اقدامی نکنید؟ یا پیشنهاد دادیم برای یک بارهم که شده کاراصولی وعلمی انجام دهید؟!
* ما گفتیم پلکان نصب نکنید؟ یا گفتیم از مصالحی استفاده کنید که به فضای طبیعی غار آسیب نزده و با آنجا سنخیت داشته باشد؟
* ما گفتیم هیچ کاری نکنید یا گفتیم کاری کنید که سرگذشت این غار ارزشمند هم که شناخت ارزشش نیاز به مطالعه ودرک عمیق دارد، مثل غار دوقلو (روبروی غاراصلی) که از بوی تعفنش نمی شود در آنجا ایستاد و کف با ارزشش را یک متر سیمان و بتن خوابانده اند و رهایش کرده اند به امان خدا، نشود؟
* ما مردم کازرون به دلیل ریختن زباله درغار معترض این طرح مخرب شدیم؟ یا از سابقه ی باستانی و پیشینه ی حیات بشری درآن که به دوران پارینه سنگی برمی گردد، گفتیم؟
* ما از جمع شدن معتادین و تکدی گران که آنهم دلیلی برناکارآمدی و تقصیر بزرگ شهرداری وشورای شهراست گفتیم یا مهاجرت هزاران خفاشی که درسال ده ها تن حشره و آفات مختلف را از منطقه تعدیل می کنند و درپی آن نیاز به استفاده از صدها لیتر سم و کود مضر ودرپی آن،هزاران درد ومرض و هزینه ی درمانی که بخاطر شیمیایی شدن محصولات کشاورزی،کم می شود؟

» چرا شما با منطق در مورد قضیه قضاوت نمی کنید؟
» چرا مسوولین ذی ربط نمی آیند به مردم ادای احترام کرده وتوضیح دهند که هدفشان از این اقدام چیست؟!
» مگر در فرمانداری در روند همکاری و پیگیری مسوولین محترم فرمانداری، با شخص شهردار تماس گرفته نشد و ایشان با صراحت نگفتند که هیچ تضمینی برای تامین امنیت آینده ی آنجا نمی دهیم؟
» مگر ما شهردار و اعضای شهر را برای شرکت در مراسم پاکسازی، که توسط دلسوزان عرصه ی محیط زیست در پارک طالقانی وفضای غار انجام گرفت، دعوت نکردیم که بیایند در همان فضا،طرح واهدافشان در مورد آینده ی مبهم غار را درفضایی آرام ودوستانه به مردم توضیح دهند؟! کدامشان آمدند؟
» مگر نه اینکه هرروز یک مصیبت جدید برای این شهر رقم می خورد؟
» یک روز کارخانه ی سیمان، یک روز فروش تپه های ارزشمند داخل شهر، یک روز تجاوز به حریم تنها منبع آب شرب بیش از صدهزار نفرجمعیت، یک روز تجاوز به محیط زیست و میراث فرهنگی و قطع نابهنجار وغیر اصولی درختان سبز به بهانه ی تعریض خیابان؟

.
پس چه کسی باید جواب دهد؟
من شهروند باید ازچه کسی پاسخ سوالاتم را بخواهم؟
چرا نباید به تصمیمات غلطی که نسل آینده و آسایش فعلی خودم را مورد تهدید جدی قرار می دهد، سوال، انتقاد یا اعتراض داشته باشم؟
شمایی که دلسوزان واقعی جامعه را، فعالان جامعه ی مدنی را، افراد شاخص و برتر و فرهیخته ی جامعه را، کوته بین و کوته فکر می خوانید، می توانید چند جمله درمورد توسعه ی پایدار بیان کنید تا فکر و دید ما هم، مانند شما بالا بلند شود؟!
کجای کارید برادر من؟!
چرا شما همه چیز را چالشی می کنید؟!
چرا هر منتقد عادلی را کوته بین می خوانید؟!

.
این عقلانیت است که تپه های ارزشمند شهر که استعداد تبدیل شدن به فضای سبز و پارک های گردشگرپذیر و… دارند، بخاطر کسری بودجه شهرداری، چوب حراج بخورند و به نفع یک عده سرمایه دار به زمین صاف وخانه های آنچنانی تبدیل شوند، آنوقت برای رفع نیازهای رفاهی-گردشگری مردم، آثار باستانی و طبیعی ارزشمند شهر نابودشود؟!
کجای کارید،آقاجان؟
من به عنوان یک شهروند فعال حوزه ی محیط زیست و به نمایندگی ازجامعه ی فعال و دلسوز محیط زیستی، به هرکسی که بخواهد حقوق مردم از جمله من و خانواده ام را بدون مطالعه ورعایت اصول علمی توسعه ای،ضایع کند،تذکر واخطار می دهم!
این مردم آگاه وبیدارند!
این مردم خیلی بیشتر از اهالی شعار، خواهان توسعه هستند، اما نه توسعه ای که گتره ای باشد!
توسعه باید منفعتش بیش از مضراتش باشد!
توسعه باید مبتنی بر علم روز باشد!
توسعه باید جانبخش باشد و نه کشنده!
توسعه باید استوار بر جلب مشارکت های مردمی باشد!
ودریک کلمه:
توسعه باید به معنای واقعی کلمه،”پایدار”باشد.
موفق و فکور باشید.

پیمان خوبکار- یک شهروند مطالبه گر

(کانال مخالفت با مسکونی کردن حریم چاه آب آشامیدنی کازرون)

کازرون نگاه ضمن عدم جانبداری، حق جوابیه اشخاص مورد خطاب در یادداشت را محفوظ می دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.