امروز:شنبه, ۲۸ مهر
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۰۹-۰۳

تازه های پزشکی

یافته های جدید پزشکی در حوزه ی بهداشت و درمان

با ما به آخرین یافته های پزشکی و تحقیقات در حوزه ی بهداشت و درمان دست یابید…

دود سیگار به روده ها آسیب می رساند

سیگار کشیدن می تواند برای روده ها مضر باشد و ریسک ابتلا به بیماری کرون را افزایش دهد.

بیماری کرون یک بیماری مزمن روده التهابی است که بر پوشش درونی دستگاه گوارش تاثیر گذاشته و موجب درد شدید می شود.

به گفته متخصصان، به احتمال زیاد این بیماری در افراد مبتلا به برونکواسپاسم (اسپاسم برونشیتی) روی می دهد که می تواند بیانگر این مسئله باشد که التهاب در ریه ها با التهاب در روده ها مرتبط است.

سیگار کشیدن همچنین موجب افزایش میزان سلول های CD۴+ T می شود، نوعی سلول سفید خون که موجب آزادشدن پروتئین التهابی موسوم به اینترفرون گاما می شود.

این سلول های سفید خون از طریق سیگار کشیدن در ریه ها فعال شده، به سمت روده حرکت کرده و موجب کولیت روده می شوند؛ کولیت نوعی التهاب روده شبیه به بیماری کرون است.

به گفته محققان، نتایج نشان می دهد که کشیدن سیگار موجب فعال شدن سلول های سفید خون در ریه شده که ممکن است بعدا به سمت روده رفته و موجب بروز التهاب روده شود.

متخصصان تاکید می کنند افراد سیگاری، بخصوص افراد مبتلا به بیماری روده ای، باید سیگارشان را کم کنند.

 

تشخیص کمبود ویتامین D با تصویر رادیولوژی دندان

محققان دانشگاه مک‌مستر دریافتند با بررسی تصویر اشعه ایکس دندان می‌توان کمبود ویتامین D را تشخیص داد.

مطالعات محققان نشان می‌دهد با استفاده از شکل پالپ دندان در تصویر اشعه ایکس می توان کمبود ویتامین D را تشخیص داد. در افراد سالم، پالپ به شکل یک قوس است که دو طرف آن برآمدگی به شکل شاخ دارد. افرادی که کمبود ویتامین D دارند، شکل پالپ کاملا نامتقارن و بیشتر شبیه به نمای جانبی یک صندلی است. این یافته علاوه بر پزشکی، در باستان‌شناسی نیز کاربرد دارد.

کمبود ویتامین D در سراسر جهان بسیار شایع است. ویتامین D یک عامل ضروری برای جذب کلسیم بدن، رشد استخوان ها، رشد سلول ها، عملکرد صحیح عصبی و عضلانی و بهبود سیستم ایمنی بدن است.

شیر، حبوبات، ماهی و روغن ماهی، تخم مرغ، آب پرتقال، قارچ، انواع پنیر و خاویار حاوی مقدار زیادی ویتامین D هستند و نورخورشید مهمترین منبع ویتامین D است.

بر اساس تحقیقات انجام گرفته، ویتامین D از بروز سرطان روده بزرگ، افسردگی، مرگ زودرس، سکته مغزی، ام اس و پوکی استخون جلوگیری می کند.

نتایج این مطالعه در نشریه Paleopathology منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.