امروز:شنبه, ۲۸ مهر
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۱۰-۲۰

گسل های ایران/ گسل کازرون را بشناسیم

گسل كازرون از ياسوج شروع و پس از عبور از نورآباد، كازرون و برازجان به سمت خليج فارس و سپس عمان مي رود كه به گسل قطر – كازورن معروف است.

همه ی ما می دانیم که ایران از جمله کشورهای است که تاکنون بسیار زیاد زلزله را تجربه کرده است.زلزله جز وقایع طبیعی است که اگر در هر قسمتی رخ بدهد می توان بسیار خسارت های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.همانطور که در زلزله اخیر کرمانشاه شاهد از دست رفتن جان زیادی از هموطنان خود بوده ایم.
ایران به واسطه گسل های اصلی و فرعی با پروسه های متفاوتی پوشانده شده است.برخی از این گسل ها  نقش مهمی در حوضه های رسوبی ، زمین شناسی و منطقه ساختاری ، تشکیل کانسارهای رگه‌ای و همچنین بخش های زلزله خیز ایران داشته اند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

گسل های با روند تقریبی شرقی/غربی
گسل البرز (A)
گسل آبیک – فیروزکوه (AF)
گسل سمنان (S)
گسلهای البرز غربی و آذربایجان
گسل تبریز (T)
گسل آستارا (A)
گسل ارومیه (R)
گسلهای ایران مرکزی
گسل ترود (Tr)
گسل میامی (My)
گسل درونه (گسل بزرگ کویر) (D)
گسل قم – زفره (QZ)
گسل دهشیر – بافت (Db) (گسل نایین- بافت)
گسل پشت بادام (P)
گسل کلمرد (Km)
گسل‌های شرق و جنوب شرقی ایران
گسل هریرود (H)
گسل نهبندان (Nb)
گسل نایبند (N)
گسل بشاگرد (B)
گسل‌های زاگرس
گسل زاگرس (Z)
گسل کازرون (Kz)
گسل میناب (M)
زمین لرزه ها می توانند در زمان کوتاهی سبب مرگ افراد زیادی شوند و یک شهر را به نابودی بکشانند.لرزش ها می توانند خرابی های گسترده را ایجاد کنند و تخریب های غیرقابل پیش بینی را به وجود بیاورند که عملا به دلیل اینکه غیرقابل پیش بینی هستند این خسارت ها به وجود می آید.پس لرزه های نیز از پس این زمین لرزه ها به وجود می آیند که گاهی ضعیف تر هستند.

کارشناسان همیشه به مردم توصیه می کنند که به دلیل ایران جز مناطق زلزله خیز است همیشه ایمنی و آمادگی لازم را در برابر چنین حوادث طبیعی داشته باشند.

طهمورث یوسفی با اشاره به زلزله خيز بودن استان فارس افزود: اين استان يكي از استانهای زلزله خيز كشور به شمار مي رود به گونه اي كه تعدادي گسل فعال در فارس وجود دارد.

وي بيان كرد: بخشهايي از شمال غرب، غرب، جنوب و جنوب شرق استان فارس بر روي گسل وجود دارد كه به عنوان نمونه مي توان به شهرستانهاي كازرون، فيروزآباد، فراشبند، زرين دشت، لارستان و… كه بر روي كمربند زلزله قرار گرفته اند، اشاره كرد.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشوردر خصوص گسلهاي فعال در استان فارس نيز گفت: گسل كازورن كه به گسل قطر كازرون معروف است و گسل منطقه كوهمره سرخي از جمله گسلهاي استان به شمار مي روند كه نسبت  به ديگر گسلها فعال ترند.

وي با اشاره به گسل كازرون و رابطه با زلزله منطقه كاكي بوشهر نيز بيان كرد: گسل كازرون از ياسوج شروع و پس از عبور از نورآباد، كازرون و برازجان به سمت خليج فارس و سپس عمان مي رود كه به گسل قطر – كازورن معروف است.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور در بخش ديگري از سخنان خود پيرامون مقاوم سازي منازل مسكوني گفت: يكي از دلايل اصلي وارد شدن خسارت زياد در منطقه كاكي بوشهر مربوط به وجود منازل مسكوني با گچ و سنگ بوده كه اين امر خسارات زيادي را وارد كرده است.

وي با بيان اينكه با تاكيد بر اينكه زلزله بر روي گسلهاي فعال رخ مي دهد، يادآور شد: زلزله يك بلاي طبيعي نيست بلكه يك حادثه طبيعي است و در برخي از مواقع ابتداي فصول سرد و گرم و زماني كه آب و هوا تغيير مي دهد، بروز پيدا مي كند.

يوسفي با تاكيد بر لزوم مقاوم سازي منازل مسكوني گفت: سال گذشته شاهد وقوع زلزله اي به قدرت ۶٫۱ ريشتر در شهرستان كازرون بوديم كه با توجه به رعايت اصول فني و مهندسي در منازل كمترين خسارت را شاهد بوديم.

مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور اظهار داشت:در اين راستا بايد در ساخت و سازهاي جديد رعايت اصول فني و مهندسي را در دستور كار قرار داد و به اين موضوع توجه ويژه اي كرد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.