امروز:جمعه, ۱۷ مرداد
تاریخ انتشار:2017-01-16

فرماندار کازرون در حاشیه دیدار از سد نرگسی گفت:

کمتر از ۲ سال تا اتمام انتقال آب به پریشان

علوی: در صورت حمایت دولت برای تخصیص اعتبار لازم، پیش بینی می کنیم که تا کمتر از ۲ سال آینده طرح انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان به اتمام برسد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان کازرون: سید کمال علوی فرماندارشهرستان کازرون به همراه مهندس قربانی نماینده شرکت آب منطقه ای فارس و تعدادی از مسئولین استان وشهرستان به منظور بررسی راهکارهای انتقال آب از سدنرگسی به دریاچه پریشان از سد بازدیدی بعمل آوردند.

فرماندار شهرستان کازرون در حاشیه این بازدید اظهار داشت: برای جلب مشارکت بخش خصوصی در زمینه اجرای طرح انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان کازرون، تا کنون چندین نشست برگزار شده که از جمله آنها نشست امروز (پنجشنبه) است که با حضور سرمایه گذار و بازدید میدانی از مسیر خط انتقال صورت گرفته است.
سید کمال علوی افزود: با توجه به آمادگی سرمایه گذار در صورت حمایت دولت برای تخصیص اعتبار لازم، پیش بینی می کنیم که تا کمتر از ۲ سال آینده طرح انتقال آب از سد نرگسی به تالاب پریشان به اتمام برسد.
او گفت: عملیات احداث سد نرگسی کازرون که در بخش جره و بالاده این شهرستان واقع شده از سال ۸۹ با اعتبار دولتی ۹۹۰۰ میلیارد ریال آغاز شد و قرار بود این طرح در مدت پنج سال به اتمام برسد اما هم اینک بیش از ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سد نرگسی در ۶۰ کیلومتری شمال شرق کازرون قرار دارد.
دریاچه پریشان که یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران است درفاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون واقع شده و به نام های مور ، پریشان ، شوریون ، موز ، توز ، پریشم ، فزشویه ، کازرون و فامور نیز شناخته شده است.
این دریاچه که چهار هزار و ۷۰۰ هکتار وسعت دارد درسال ۱۳۵۵خورشیدی به عنوان تالاب بین المللی درفهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) آن را به عنوان ذخیره گاه زیست کره نیز معرفی کرد.
این تالاب در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست نیز ثبت شده است و با عنوان منطقه حفاظت شده ارژن پریشان مدیریت می شود.

در ادامه نماینده شرکت آب منطقه ای استان فارس گفت: پیشتر قرار بود پس از بهره برداری از سد نرگسی کازرون، برای احیای زیست بوم (اکو سیستم) تالاب پریشان سالانه ۱۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به تالاب منتقل شود اما در پی تصمیم جدید این شرکت، این میزان به ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش می یابد.

مهندس امین قربانی بیان داشت: هم اینک این تصمیم برای تصویب نهایی در کمیسیون های وزارت نیرو در دست بررسی است و پس از مصوب شدن، اجرا خواهد شد.
وی افزود: یکی از اهداف اجرای طرح سد نرگسی، انتقال آب از این سد به تالاب بین المللی پریشان است و در حال حاضر مطالعات و نفشه های چگونگی انتقال آب از این سد به تالاب پریشان مهیا شده است.
قربانی بیان کرد: طول این خط انتقال ۳۵ کیلومتر است و اجرایی کردن آن نیازمند افزون بر ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار است که از محل اعتبار اسنادی بلند مدت داخلی (فاینانس) و سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین خواهد شد.

یک پاسخ به “کمتر از ۲ سال تا اتمام انتقال آب به پریشان”

  1. محمد گفت:

    Thumb up 0 Thumb down 0

    بزک نمیر بهار میاد.از این دولتی که تمامی پروژه های عمرانی رو تعطیل کرده تا تورم رو مهار کنه چنین کاری برنمیاد. جناب علوی بعنوان نماینده دولت وعده نقد بدهید و نه وعده نسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.