امروز:پنج شنبه, ۲۳ خرداد
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۰۸-۰۸

کشف یک منطقه تجاری تاریخی در تپه سیف آباد کازرون

در دومین مرحله از کاوش های باستان شناشی در این منطقه که در بخش مرکزی کازرون واقع شده، آثار یک بازار تاریخی از دوره ساسانیان کشف شده است.

سرپرست تیم کاوش تپه باستانی روستای سیف آباد کازرون گفت: در دومین مرحله از کاوش های باستان شناشی در این منطقه که در بخش مرکزی کازرون واقع شده، آثار یک بازار تاریخی از دوره ساسانیان کشف شده است.
رضا نوروزی داشت: وجود خمره هایی که حاوی خرما بود، چندین ظروف مسی و گل مُهرها بیانگر این است که این منطقه محل داد و ستد دوره ساسانیان بوده است.
وی افزود: همچنین به آثاری از معماری های متعلق به عصر ساسانیان دست یافته ایم که از سنگ و گچ ساخته شده است.
نوروزی بیان کرد: نخستین مرحله از کاوش های باستان شناسی در این تپه تاریخی در سال ۹۳ انجام شد و در این مرحله به معماری، ابزار و اشیایی دست یافتیم که نشان دهنده این بود که این آثار متعلق به دوره ساسانیان است.
او گفت: ۱۰ باستان شناس در دومین مرحله از کاوش های باستان شناسی در این منطقه مشارکت دارند و این کاوش ها ۲۰ روز به طول می انجامد.
یکی دیگر از کارشناسان تیم کاوش های باستان شناسی تپه تاریخی سیف آباد کازرون هم اظهار داشت: عبارت های نوشته شده بر روی گل مُهرهای به دست آمده از این تپه حاکی از تقسیم شدن این منطقه به هفت بخش است که پس از مشخص شدن، نام این بخش ها اعلام خواهد شد.
پارسا قاسمی، اضافه کرد: همچنین در این منطقه به آثاری از وجود انبار خرما دست یافتیم که موید این است، خرما یکی از محصولات با ارزش و مهم عصر ساسانیان بوده و این مکان محل تجارت محصولات کشاورزی بوده است.

وی گفت: معماری این منطقه و وجود ۲۵۰ متر از یک دیوار بیانگر این است که برج و بارویی از این مکان حفاظت می کرده است.
قاسمی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته بخشی از این منطقه تاریخی که در فضایی به وسعت ۱۶۰ هکتار واقع شده بر اثر انتقال خط لوله گاز به شیراز و قسمتی هم به سبب انجام فعالیت های کشاورزی، تخریب شده است.
سلسله ساسانیان که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است، از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت ۴۲۷ سال بر ایران حکومت کردند.
یکی از آثار مهم برجا مانده از دوره ساسانیان در شهرستان کازرون، شهر بیشابور است که پیشینه آن به یک هزار و ۷۰۰ سال قبل باز می گردد.
همچنین مجموعه تاریخی بیشابور با ۱۵۰ هکتار وسعت از دیگر آثار متعلق به عصر ساسانیان است. در غاری که با همین نام دراین مجموعه واقع شده، تندیس شاپور اول دومین پادشاه سلسله ساسانیان تعبیه شده که یکی از شاهکارهای هنری عهد ساسانی و تنها مجسمه سنگی است که از آثار این دوره به یادگار مانده است.
روستای سیف آباد در هفت کیلومتری شهر کازرون قرار دارد.

خبرنگار: ناصر درخشنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.