امروز:دوشنبه, ۵ فروردین
تاریخ انتشار:۱۳۹۷-۰۳-۱۱

حجت الاسلام خرسند در خطبه های نماز جمعه (11 خرداد 97) کازرون:

کسانیکه نا امیدی و اختلاف انگیزی را در جامعه تزریق می‌کنند، کارشان کار دشمن است

آیا مجلس با پس گرفتن سوالات، مشکلات اقتصاد و معیشت مردم حل شد و سوءتدبیری‌ها جای سوال ندارد؟/ اقدام دولت و مجلس قبلا در استیضاح وزیر و اکنون در سوال از رئیس جمهور جای تاسف دارد

کسانیکه نا امیدی و اختلاف انگیزی را در جامعه تزریق می‌کنند، کارشان کار دشمن است/ آیا با پس گرفتن سوالات مجلس، مشکلات اقتصاد و معیشت مردم حل شد و سوءتدبیری‌ها جای سوال ندارد؟/ اقدام دولت و مجلس قبلا در استیضاح وزیر و اکنون در سوال از رئیس جمهور جای تاسف دارد

به گزارش کازرون نگاه به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه کازرون، حجت الاسلام محمد خرسند در خطبه نماز جمعه این هفته کازرون (۱۱ خرداد ۹۷) با توجه به نزدیکی لیالی قدر و شهادت مظلومانه مولای متقیان علی بن ابیطالب (ع) گفت: وجه امتیاز حکومت امیرالمومنین عدالت محوری بود که این ویژگی الگویی برای بشریت است. به اندازه ای امیرالمومنین بر بحث عدالت توجه و تاکید داشت که گفته شده به واسطه همین شدت عدالتش به شهادت رسید.

وی افزود: بالاترین انگیزه ایشان در پذیرفتن زمامداری مسلمانان اجرای عدالت و احقاق حقوق از دست رفته آنان بود. از وصایای امام علی (ع) به فرزند خود توصیه به عدالت بود. لذا کسانی که در دوران زمامداری این امام بزرگوار، عدالت را رعایت نمی کردند، یا درحکومتشان راه نمی دادند و یا اگر مسوول بودند، آنها را عزل می کردند. امروز در جامعه بیش از هرچیزی به عدالت علوی نیاز داریم. امام راحل (ره) درباره امیرالمومنین (ع) فرمودند که ایشان یک موجود هزار بعدی بود که ما حتی یک بعدشان را نیز نشناختیم.

امام جمعه کازرون همچنین با توجه به در پیش بودن ایام ارتحال امام امت (ره) با اشاره به دشمن شناسی ایشان بیان داشت: یکی از هنرهای امام خمینی (ره) دشمن شناسی درونی و بیرونی ایشان بود. امروز متاسفانه می بینیم عدم شناخت دشمن، مشکلی است که بعضی خواص ما دارند و از کید دشمن غفلت کرده و خود را به نزاع های فرعی و داخلی گرفتار می کنند.

وی با اشاره به اینکه نباید دشمن را دست کم گرفت ادامه داد: البته همه چیز را هم نباید به دشمن نسبت داد. در دیدار اخیر دانشجویان و مقام معظم رهبری، اقا فرمودند بنده بیشتر مشکلات و موانع را داخلی و درونی می دانم که البته دشمنان از آنها سوءاستفاده می کنند. در همین مسايلی که اخیرا در شهر ما رخ داد، به سو مدیریت ها برمی گشت اما دشمن از آن سوءاستفاده کرد. امروز خیلی از مشکلاتمان ریشه داخلی دارد اما دشمن از این اشتباهات و سومدیریت‌ها برای ضربه زدن به اصل نظام و انقلاب سوءاستفاده می کند.

خطیب جمعه کازرون با اشاره به شناخت امام راحل نسبت به نقاط ضعف دشمن بیان داشت: امام (ره) درصدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهانیان بود و راه آن را تهاجم به اردوگاه فکری آنان می دانست. ایشان دشمن را می شناخت و به نقاط حساس آن حمله می کرد. امام نقطه ضعف امریکا را می‌دانست و به معنای حقیقی باور داشت که آمریکا هیچ غلطی نمی توانست بکند.

وی با تاکید بر شناخت صحیح دشمن و تصمیم‌گیری و عمل مناسب در مقابل او تصریح کرد: ما فکر میکنیم دشمن خیلی قوی است و توانایی مواجهه با دشمن را نداریم و امتیاز می دهیم و دشمن پرروتر می شود. اگر در مقابل آمریکا تدابیر امام و رهبری اجرا می شد، دشمن اینچنین پررو نمی شد. تا جایی که وزیر خارجه آمریکا زشت ترین تعابیر را برای نظام، دولت و مردم ایران بکار ببرد، که این نشانه انفعال ماست. لذا کسی که دم از امام (ره)و خط ایشان می زند، باید دشمن شناس باشد. کسی که دشمن را دست کم می‌گیرد، امام شناس نیست.

حجت الاسلام خرسند در ادامه با توصیه به استفاده از ایام لیالی قدر ابراز داشت: شب قدر شبی است که مقدرات سال آینده بندگان در آن رقم می خورد و بر امام زمان عرضه می شود. مرحوم علامه طبابایی می‌فرماید، مراد از قدر، تقدیر و اندازه گیری است و خداوند در این شب امور انسان از جمله زندگ،مرگ و سعادت وی را رقم می زد پس صحیح نیست که آن را دست کم بگیریم.

وی در بخش دیگری از خطبه با اشاره به دیدار مهم مقام معظم رهبری با دانشجویان به بیان برخی نکات بیان شده در این دیدار پرداخت: ایشان برخی از موانع حرکت به سوی آرمانهای انقلاب را برشمرده و فرمودند که سرگرم نشدن به مسایل و بهانه های اختلاف انگیز، درگیر حاشیه نشدن، درست فهمیدن مسایل کشور و انقلاب از جمله شرایط مهمی است که باعث حرکت به سوی آرمان‌های انقلاب می‌شود.

امام جمعه کازرون ادامه داد: حضرت آقا همچنین به بحث انقلابی بودن،‌ انقلابی ماندن و انقلابی عمل کردن مردم و مسوولان تاکید داشتند و اضافه کردند که ممکن است کسانی‌که ناامیدی را در جامعه پمپاژ میکنند دشمن نباشند، اما کارشان کار دشمن است همچنین اگر کسی اختلاف انگیزی بین مردم کرده و منطقه‌گرایی می کند شاید فریب خورده اما کار او کار دشمن است.

وی افزود: دعوت ایشان از لشکر جوانان مومن و انقلابی نکته دیگریاز این دیدار بود و فرمودند که وارد مطالبه دائمی شوید. جوانان وارد حواشی نشوند و مطالبات اصلی مردم و انقلاب را از مسوولین بخواهند.

خطیب جمعه کازرون سعه صدر و تحمل شنیدن نظر مخالفین را نکته مهمی دانست که مسوولین باید از این جلسه درس بگیرند و ادامه داد: در این جلسه از طیف های مختلف دانشجویی صحبت کرده و حتی دانشجویی مقام معظم رهبری را صریحانه نقد می‌کند و رهبر گوش کرده و حتی به هدیه نیز می‌دهند. اما ایا مسوولین ما اینچنین هستند؟

وی با اشاره به پاسخ‌های رهبر انقلاب در این دیدار پیرامون نهادهای تحت نظرشان گفت: از نهادهایی که زیر نظر رهبری است، در این مجلس انتقاد شد. ایشان فرمودند که مدیریت نهادهایی همچون نیروهای مسلح با رهبری است کما اینکه در نیروهای مسلح بدین دلیل نقطه ضعف کمتری میبینیم و همواره مقتدرانه عمل می کنند. اما دیگر سازمانها با وجود انتخاب رئیس آن توسط رهبری، مدیریتشان با ایشان نیست و نباید عملکردشان را به پای رهبری گذاشت. همانطور که خود ایشان نیز از صداوسیما انتقاد دارند. که البته راه تصحیح و حل مشکلات آن، ورود جوانان انقلابی در آن نهاد است. همچنین قابل ذکر است که تعصبات صنفی و دستگاهی نباید باعث شود که انسان انتقادات دلسوزان را نبیند و یا نشنود.

حجت الاسلام خرسند با اشاره به مسئله سوال از رئیس جمهور بیان داشت:  سوالی از رئیس جمهور محترم در مجلس مطرح شد که محور آن نیز مباحث اقتصادی، موسسات بانکی، اشتغال و وضعیت ارز بود. با توجه به اینکه مجلس اختیار سوال کردن از رییس جمهور را دارد، ۱۰۰ نماینده این موضوع را امضا کرده بودند. اما متاسفانه شاهد بودیم که اعلام کردند ۵۰ نماینده سوالشان را پس گرفتند.

وی افزود: البته ما نیز دوست داریم که دولت و مجلس مشکلات را در فضای دوستانه حل کنند. اما آیا مشکلات حل شد و سوالات جواب داده شد که آن را پس گرفتند، یا زد و بند پشت آن قضیه بود؟ این زیبنده مجلس نیست و همچنین دولت که از سوال بدش بیاید.

امام جمعه کازرون با انتقاد از وضعیت اقتصادی جامعه تصریح کرد: مجلس اگر پس گرفت، مردم همچنان این سوالات را دارند. این وضعیت نابسامان موسسات بانکی و مالی را چه کسی باید جواب دهد. به گونه ای که آمار می دهند اما در واقعیت متفاوت است. رکود اقتصادی و تورم و ارز روز به روز بدتر می شود. ایا فکر می کنید با معامله کردن، مردم این سوالات را فراموش می کنند؟ برخی سوءتدبیری‌ها که شهرستان ما نیز گرفتار عواقبش شد، جای سوال ندارد؟ لذا در قضیه استیضاح نیز این معامله را دیده و امروز نیز دیدیم و این جای تاسف برای دولت و مجلس دارد.

امام جمعه کازرون در ادامه با تاکید بر حفظ ارامشی که در شهرستان است بیان داشت: آنهایی که اهل قلمند این ارامش را حفظ کنند و از نوشتن مطالب اختلاف انگیز ولو اگر احساس کنند حق با آنها است، پرهیز کنند. ما در آستانه شهادت مولایی هستیم که برای حفظ اسلام، ۲۵ سال سکوت کرد و در خانه نشست. ما نیز برای حفظ نظام، انقلاب و امنیتمان که مفت و مجانی بدست نیامده با تدبیر عمل می کنیم.

وی اضافه کرد: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند سرگرم نشدن به مسایل اختلاف انگیز که امنیت و ارامش را ویران می کند، به این دلیل است. پس ازین مسایل حاشیه ای بگذریم و در اختلافات نیز قانون باید فصل الخطاب باشد.

حجت الاسلام خرسند همچنین با توجه به فصل گرما و میزان مصرف آب و برق توصیه کرد: مسئله مهم مصرف در فصل تابستان است و باید باور کنیم مشکل داریم. میزان نزولات آسمانی کم شده، چاهها فروکش کرده و چشمه ها کم اب شده اند و باید مصرف را مدیریت کرد. اگر اب کم شود، در ادامه آن برق هم کم می شود. چه ضرورتی دارد که بخاطر تعرفه مصرف در تابستان، در هر اتاق یک کولر و لامپ مصرف کنیم. شستن ماشین، حیاط‌ و کوچه با آب شرب اسراف است. خیلی روستاها همین را هم ندارند و با تانکر آبرسانی می‌شوند. در مصرف برق هم لازم است دستگاههای دولتی، تجاری مدیریت کنند. همه باید رعایت کنند تا مشکلی نداشته باشیم.

یک پاسخ به “کسانیکه نا امیدی و اختلاف انگیزی را در جامعه تزریق می‌کنند، کارشان کار دشمن است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.