امروز:چهارشنبه, ۱۵ مرداد
تاریخ انتشار:2015-04-15

هیات مدیره مرغداران کازرون:افت قیمت مرغ ما را نگران کرده است / رئیس جهاد کشاورزی : مرغداران نگران نباشند ، تولیدات مرغداران را با قیمت کیلویی۶۷ هزار ریال خریداریم

رییس هیات مدیره مرغداران شهرستان کازرون گفت:افت شدید قیمت مرغ در مرغداری های این شهرستان و عدم خرید کشتار گاهها موجب تگرانی و نا خشنودی مرغداران کازرون شده است.

به گزارش کازرون نگاه یدالله جمشیدی ، بیان داشت:عامل کاهش قیمت مرغ در شهرستان کازرون از دو دیدگاه قابل بررسی است یکی دیدگاه شهرستانی و استانی و دیگری کشوری است.

وی افزود : افزایش بی رویه قیمت نهاده در یک سال گذشته بر افزایش قیمت تمام شده مرغ نیز تاثیر گذاشته و این رقم در مقایسه با سال های پیشین قابل قیاس نیست علاوه بر این قیمت تمام شده مرغ با قیمتی که دولت خریداری می کند همخوانی ندارد .

جمشیدی بیان کرد: از دیگر مشکلات فراروی تولید کنندگان این مواد پروتئینی ، رعایت تقویم زمانی است که برای کل کشور تعیین شده و بر اساس آن واحدهای مرغداری باید در فاصله زمانی ۹۰ روز مبادرت به جوجه ریزی کنند.

رییس هیات مدیره مرغداران شهرستان کازرون ادامه داد:هم اینک این تقویم زمانی به جز استان فارس در سایر نقاط کشور اجرا نمی شود و مرغداران شهرستان کازرون هم به سبب این که براساس رعایت تقویم زمان بندی شده جوجه ریزی کرده اند با مشکل کاهش قیمت روبرو هستند .

جمشیدی افزود: ورود مرغ از سایر استان ها ، عدم توانایی تعاونی ها و نداشتن اختیارات لازم برای کاهش زمان بیمه مرغداری ها از ۴۸ روز به ۴۲ روز از دیگر مشکلات فرا روی مرغداری ها درشهرستان کازرون است .

وی بیان کرد:در اسفند سال ۹۳ در این شهرستان ۲۴۰ هزار قطعه جوجه ریزی شده است که هم اینک در مرغداری ها انباشته شده است .

او گفت:مرغداران شهرستان کازرون هر قطعه جوجه را ۲۰ هزار ریال خریداری کرده اند اما امروز قیمت مرغ به ازای هر کیلوگرم ۳۸ هزار ریال فروخته می شود.

جمشدی ادامه داد: ۳۷ واحد مرغداری در شهرستان کازرون فعالیت داشتند که از این تعداد ظرف سه تا چهار ماه گذشته ، هفت واحد از چرخه فعالیت خارج شده و ممکن است در چند ماه آینده نیز تعداد دیگری از این چرخه خارج شوند.

شماری از تولیدکنندگان این مواد پروتئینی در شهرستان کازرون نیز از موضوع کاهش بهای مرغ اظهار نگرانی کردند و اظهار داشتند: صدور مجوز بی رویه برای راه اندازی واحدهای مرغداری ، ورود مرغ از سایر استان ها به ویژه استان بوشهر به کازرون و خرید مرغ از مرغداری ها از سوی دلالان به قیمت کمتر، از جمله مشکلات فراروی تولیدکنندگان مرغ در این شهرستان است.

عباس پیران و علیرضا عباسی بیان کردند:ما جوجه و دان مرغ را به ازای هر کیلو ۵۰ هزار ریال خریداری کردیم اما امروز هر کیلو مرغ را در ازای ۳۸ هزار ریال از ما خریداری می کنند.

این تولیدکنندگان مرغ افزودند: با توجه به این که سرمایه های ما در خطر است از مسوولان ذی ربط درخواست می کنیم برای حل این مشکلات چاره اندیشی کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون هم در این مورد اظهار داشت:طبق دستورالعمل ابلاغی معاونت تولیدات دامی ومدیریت طیور سازمان جهاد کشاورزی استان فارس وشرکت پشتیبانی امور دام این استان، اقدام به خرید گوشت مرغ مازاد بر مصرف تولید کنندگان مرغ این شهرستان کرده ایم و هم اینک این خرید در حال انجام است .

عبد الصاحب قائمی افزود: جهاد کشاورزی کازرون درصورتی که وزن مرغ بین یک کیلو و ۲۰۰ گرم تا یک کیلو و ۵۰۰ گرم باشد به ازای هر کیوگرم ۶۷ هزار ریال و مرغ دارای وزن یک کیلو و نیم تا یک کیلوگرم را به قیمت هر کیلو ۶۵ هزار ریال از واحدهای مرغداری این شهرستان خریداری می کند و مرغ های بالاتر از اوزان یاد شده را از مرغداران نمی خرد.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.

منبع:ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.