امروز:سه شنبه, ۲۷ فروردین
تاریخ انتشار:۱۳۹۷-۱۲-۱۹

نماینده کازرون: این مصوبه مجلس را متحول می کند

طرح اخیر مجلس شورای اسلامی که نمایندگانی را که سه دوره نماینده بوده‌اند را از حضور در انتخابات بعدی منع می کند، مخالفان و موافقانی داشته و بسیاری نمایندگان معتقدند این مصوبه خلاف قانون اساسی است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دوازدهم اسفند ماه مصوبه ای داشتند که بر اساس آن نامزدی افرادی که سه دوره نماینده مجلس بوده اند در انتخابات بعدی ممنوع شد و در صورتی که این مصوبه توسط شورای نگهبان تصویب و نهایی شود، ۳۴ تن از نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی نمی توانند در دور آتی انتخابات نامزد شوند.

این مصوبه مجلس را متحول می کند

حسین رضا زاده، نماینده مستقل مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه رای من درباره این مصوبه مثبت بود، به خبرنگار ایمنا می گوید: این مصوبه طرح مناسبی است که می تواند به خوبی فضای سیاسی حاکم بر مجلس شورای اسلامی را متحول کند و موجب پیشرفت این دستگاه شود.

وی ادامه می دهد: این مصوبه شرایط را فراهم می کند تا برخی افراد در حوزه های انتخابیه مختلف به نمایندگی مجلس برسند و خود را محک بزنند. ایجاد یک رقابت بهتر و سالم تر در انتخابات مجلس شورای اسلامی از فواید این مصوبه مهم است.

رضا زاده اضافه می کند: علت اصلی تصویب این مصوبه در مجلس شورای اسلامی نخبه گرایی و جوان گرایی برای گزینش نمایندگان مجلس است و ممکن است افراد بهتری با عملکرد مناسب تر از این طریق به مجلس شورای اسلامی راه یابند.

بسیاری کارشناسان حوزه سیاست معتقدند تصویب این مصوبه در مجلس شورای اسلامی مغایر با اصول قانون اساسی است و در قانون محدودیتی برای شرکت در انتخابات مجلس وجود ندارد و شورای نگهبان این مصوبه را رد می کند. این در حالی است که شورای نگهبان قانون اساسی که وظیفه تایید مصوبات مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد تا کنون جلسه ای در این خصوص تشکیل نداده و هنوز پیرامون آن اعلام نظر نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.