امروز:جمعه, ۱۷ مرداد
تاریخ انتشار:2014-12-24

علی اکبر فرشته حکمت ؛

مسؤوليت شهرداری و اداره‌ی بهداشت چيست؟!

ساكنين شهر علاوه بر اين كه شبانه روز شاهد تحمل سر و صداي كاميون‌هاي غول پيكر باشند بوي تعفن محموله‌هاي گنداب كاميون‌ها را نيز بايد تحمل كنند!!

شهروندان ساكن شرق و شمال و شمال شرق شهر كازرون مُستحضرند كه صبح‌گاهان بر اثر سكون و سردي هوا، وارونگي هوا رُخ مي‌دهد و يا نسيم ملايم صبح‌گاهي از جانب كوهستان‌هاي شرق، وزيدن مي‌گيرد و همراه خود بوي تعفن و فضولات و چكله‌هاي مرغ را وارد فضاي شهر مي‌كند و ساكنين آن نواحي چنين بوي نامطبوعي را مدام استشمام مي‌كنند.

چند روز قبل از تاسوعاي حسيني محرم امسال يكي از كاميون‌هاي حامل چكله‌هاي مرغ حين عبور از شهر بر اثر نشتي كاميون، سطح آسفالت خيابان را آلوده كرده به گونه‌اي كه بوي تعفن آن از پايانه‌ي شهر و خيابان‌هاي گلزار و براتي و بهشت زهرا آن قدر مشمئز كننده و غير قابل تحمل بود كه صداي همگان را درآورد! شيرابه و چكله و فضولات مسنون مرغ به اندازه‌اي نفوذ پذير است كه عَلي‌رغم تلاش كارگران سخت كوش خدمات شهرداري كازرون براي جاروب كردن و شستن مسير آلوده تا روز بعد هم آثار تعفن آن، مردم را آزار مي‌داد! حال تصور كنيد ناحيه‌ي شرق شهر در شمال باغ حاج  پيرويان محل انبار و دِپو كردن اين فضولات است! و عَلَي‌الدَّوام كاميون‌هاي حامل چكله‌هاي مرغ از شهرهاي مختلف وارد شهر شده، شب‌ها دور از چشم مردم و مسؤولان و از طريق معابر درون و اطراف، بار فَضَلات خود را به محل مذكور انتقال داده و تخليه‌ مي‌كنند و شبانه روز از همان مكان به وسيله‌ي انواع كاميون‌هاي كوچك و بزرگ و باركش‌هاي متصل به تراكتور، آن مواد متعفن را جهت پخش در اراضي كشاورزي بارگيري مي‌گردد. لذا ساكنين شهر علاوه بر اين كه شبانه روز شاهد تحمل سر و صداي كاميون‌هاي غول پيكر باشند بوي تعفن محموله‌هاي گنداب كاميون‌ها را نيز بايد تحمل كنند!! حضور و افزايش حشرات مزاحم به ويژه مگس از تبعات قهري فضولاتي است كه در جوار اماكن مسكوني رها مي‌شود! نكته‌ي حائز اهميت اين كه محل تلمبار شدن ضايعات مذكور، بر سفره‌ي منابع آب شرب شهر واقع شده است! و لذا آب مصرفي مردم هم در معرض تهديد آلوده شدن قرار دارد! از آن‌جا كه چكله و فضولات مرغ به لحاظ مصرف انواع مواد دارويي و شيميايي در مرغ‌داري حاوي آلودگي‌هاي سمّي و بيماري‌زاست لذا رها شدن اين مواد شيميايي در فضاي باز و درون خاك كشاورزي باعث مي‌گردد به زيست گاه‌هاي گياهي و جانوري( به ويژه زيستگاه پرندگان) و ايضاً آلودن محصولات زراعي آسيب وارد آيد! نگارنده نه از جايگاه تخصّصي بلكه به عنوان يك دغدغه، به مسؤولان جهاد كشاورزي و بهداشت شهرستان پيشنهاد مي‌كنم اين موضوع مهم را پي‌گيري و مورد مطالعه قرار داده و نتيجه را از طريق جرايد در اختيار افكار عمومي قرار دهند. اما به لحاظ بهداشت عمومي وزدودن پَلَشتي‌هاي محيط، شهرداري و بهداشت شهر اقدامات در خور توجهي انجام دهند و اولاً از تردد كاميون‌هاي حامل فضولات در سطح شهر و ميان نواحي مسكوني اكيداً ممانعت به عمل آورند ثانياً مكان انبار و تلمبار كردن چنين مواد متعفني را از جوار شهر و حريم آن دور سازند اميدواريم نهادهاي ذكر شده در جريان امر قرارگرفته و مصرّانه پي‌گير اين قضيه باشند و شهر كازرون را از گذرگاه (ترانزيت) چكله‌ها و فضولات مرغ خارج سازند.

علی اکبر فرشته حکمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.