امروز:سه شنبه, ۲۲ بهمن
تاریخ انتشار:2016-10-27

حجت الاسلام خرسند؛

مردم هنگام نذر کردن کمک به سازمان های خیریه را در اولویت قرار دهند

امام جمعه کازرون با بیان اینکه دایره نذر فقط به اطعام خلاصه نمی شود و بسیار گسترده است به خیران و ارادتمندان به حضرت سید الشهدا (ع) توصیه کرد هنگام ادای نذورات نیازهای روز جامعه، کمک به سازمان های خیریه مانند بهزیستی و کمیته امداد و تامین نیازهای خانواده های بی بضاعت را در نظر بگیرند و در اولویت قرار دهند.

 مردم هنگام نذر کردن کمک به سازمان های خیریه را در اولویت قرار دهند.

به گزارش کازرون نگاه ، حجت الاسلام محمد خرسند در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نزدیک بودن ایام اربعین حسینی (ع) و ادای وسیع نذور مردمی در این روز و در آخر ماه صفر افزود: مردم و خیران می توانند به نیت حضرت سید الشهدا (ع) و برای ادای نذور در زمینه تامین جهیزیه خانواده های تحت پوشش بهزیستی و مراکز خیریه اقدام کنند و چه بسا این گونه نذرها اجر و پاداشی بیشتر داشته باشد.

وی اظهار کرد: اگر قرار است اطعامی داده شود به نیازمندان جامعه در مراکز تحت پوشش سازمان های خیریه بدهند ، چه بسا کودکان عقب مانده ذهنی و جسمی و حرکتی در مراکز بهزیستی و خیریه ها به این اطعام نیاز بیشتری داشته باشند.
امام جمعه کازرون در ادامه با بیان اینکه ضرورتی ندارد نذر حتما با اطعام ادا شود، گفت: اطعام مساکین البته در قرآن سفارش شده است ، اما اطعام فقط یکی از راه های ادای نذر است ، تامین نیازهای روز و تامین نیازهای جامعه و نیازمندان راههای مختلفی دارد که مردم و خیران باید به این راه ها نیز توجه کنند.
حجت الاسلام خرسند به ذکر ضیغه نذر اشاره کرد و گفت : افرادی هستند که صیغه نذر جاری می کنند که در زمان و مکان مشخصی مقدار مشخصی اطعام به نیت حضرت سید الشهدا (ع) توزیع کنند ، آنها همان موقع عقد صیغه نیازهای مراکز خیریه را در نظر داشته باشند و صیغه نذر را برای این اماکن جاری کنند.
وی ادامه داد: فردی که نذر را برای اطعام در مکان و زمان مشخصی جاری کرده است دیگر نمی تواند نذر خود را تغییر دهد و باید بر اساس همان عهدی که بسته است نذر خود را ادا کند ، اما در بسیاری موارد صیغه ای جاری نمی شود و مردم و خیرین صرفا بر اساس آنچه نیت کرده اند و آنچه از قلب آنها گذشته است نذر خود را با اطعام ادا می کنند، دراین موارد می شود نذر را به مراکز خیریه و بهزیستی و نیازهای روز جامعه تغییر داد و به این مراکز بیشتر کمک کرد.
امام جمعه کازرون گفت: در مجموع، ادای نذر در سیره اولیای دین بوده است، امام علی (ع) و حضرت زهرا (س) برای شفای حضرت مجتبی (ع) در دوران کودکی نذر سه روز روزه کردند و چون شفای آن حضرت حاصل شد نذر خود را ادا کردند ، نذر کردن سنت حسنه و پسندیده ای است و امر مقدسی به شمار می آید.
حجت الاسلام خرسند همچنین درباره فضیلت اطعام نیازمندان گفت: خداوند در قرآن کریم به اطعام مساکین امر کرده و همه مواهب و فضایل نذور را بیان می کند ، در بین شیعیان نیز نذر جایگاه ویژه ای دارد، ابراز علاقه و محبت به خاندان عصمت و طهارت و دوستی با اهلبیت باعث شده که شیعه به نذر اهمیت بیشتری بدهد و این بسیار پسندیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.