امروز:سه شنبه, ۱۴ مرداد
تاریخ انتشار:2018-03-17

نماینده کوهمره و نودان در جلسه شورای شهرستان کازرون:

مردم دشت برم با دلایل مهمی قصد پیوستن به بخش مرکزی را دارند

طی جلسه ای اعضای شورای شهرستان کازرون با حجت الاسلام خرسند امام جمعه این شهرستان دیدار کردند.

به گزارش کازرون نگاه به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرستان کازرون، طی جلسه ای اعضای شورای شهرستان کازرون با حجت الاسلام خرسند امام جمعه این شهرستان دیدار کردند.

در ابتدای این جلسه که به درخواست نماینده کوهمره و نودان برای بیان نظرات و خواسته های مردم این منطقه تشکیل شد، شهریاری نماینده بخش کوهمره و نودان در شورای شهرستان کازرون به بیان نکاتی پیرامون تمایل مردم دشت برم برای پیوستن به بخش مرکزی و شهر کازرون پرداخت: در حالی که سالهای سال است اهالی دشت برم با نامه و طومار بر الحاق به بخش مرکزی پافشاری دارند، اما عملکردی از مسوولین در این رابطه مشاهده نشده است.
وی در ادامه به نمایندگی از مردم، دلایل دهستان دشت برم جهت پیوستن به بخش مرکزی را خاطر نشان کرد: یکی از این دلایل، بعد مسافت است که دردانه به عنوان اخرین روستای دشت برم، تا کازرون ۳۳ کیلومتر اما تا قائمیه ۷۰ کیلومتر فاصله دارد.
بحث جاده و کیفیت آن از دیگر مسائلی بود که نماینده بخش کوهمره و نودان بیان کرد: دسترسی کل دهستان دشت برم به کازرون با جاده ای هموار و راحت برای تردد بسیار مناسبتر است تا مسیری دیگر که ناهموار و کم تردد بوده، بطوریکه از سه راه کلانی تا تنگ ابوالحیات، کمبود وسیله نقلیه موجب ساعت‌ها اتلاف وقت تنها برای رسیدن به قائمیه می‌شود.
شهریاری پیوند خویشاوندی و فامیلی اهالی دهستان دشت برم و قرابت نزدیک آنها با مردم کازرون را از دیگر عوامل این خواسته برشمرد و عنوان کرد: سیل مهاجرت اهالی دشت برم که عمدتا بخاطر مسئله اشتغال بوده است تنها به سمت کازرون رخ می‌دهد و همچنین قرابت فرهنگی دهستان دشت برم با کازرون از دیگر موارد می‌باشد. از طرفییکی از مهمترین علل مورد تاکید، بی مهری مسوولان کوهمره نودان با دهستان دشت برم است که با وجود داشتن جنگل‌های بلوط، موجب شده یکی از محرومترین دهستان‌های کشور باشد.
وی در ادامه افزود: در صورتی که برخی مسوولان قائمیهیکی از مهمترین علت شهرستان شدن آن شهر را این عنوان کرده اند که مردم قائمیه نمی‌توانند فاصله ۵۰ کیلومتری تا کازرون را طی کنند، چطور توقع دارند که مردم دشت برم از آخرین روستای آن که دردانه هست، ۳۰ کیلومتر را تا کازرون طی نکنند و ۷۰ کیلومتر را تا قایمیه برای انجام امور بپیمایند؟!
شهریاری در پایان با درخواست از امام جمعه کازرون جهت پیگیری خواسته مردم دشت برم گفت: از دردانه تا گرگنا، همه بزرگان منطقه و مردم مخالفت خود برای پیوستن به قائمیه را اعلام کرده‌اند و خواستار یاری شما برای رساندن حرف مردم دهستان دشت برم به مسوولان کشور هستند. مردم در خواست دارند که خواسته آنها که به حق نیز هست پیگیری شود. ما حتی اگر لازم باشد حاضر هستیم در اولین فرصت برای پیگیری این امر به استانداری و یا وزارت کشور نیز مراجعه کنیم.

در ادامه دهداری به نمایندگی از شهر نودان در شورای شهرستان کازرون با تاکید بر لزوم مشخص شدن حقوق نودان در صورت تشکیل شهرستان جدید گفت: ما یک مطالبه از تشکیل شهرستان جدید داشتیم. ما مشکلی با شهرستان شدن قائمیه نداریم اما باید حق مردم کوهمره در این موضوع دیده شود که در صورت شهرستان شدن، به چه صورت ادارات برپا خواهند شد. این مطالبات ما هست که متاسفانه نادیده گرفته و توجهی به آن نشد.
وی افزود: با وجود اینکه جناب شهریاری نسبت به الحاق دشت برم به کازرون اشاره کردند، اما ما هیچوقت نمیخواهیم دشت برم از کوهمره جدا شود. دشت برم تا زمانی که بحث شهرستان جدید نباشد، پاره تن کوهمره است و نباید بین کوهمره و کازرون، تنشی بر سر دشت برم باشد.

سپس جعفری نماینده قائمیه در شورای شهرستان کازرون با اشاره به بحث شهرستان شدن قائمیه از گذشته تاکنون گفت: ما نیز محرومیم. بیاییم مشکلات را از طریق رفع کمبودها همچون عریض شدن جاده قایمیه به کازرون و ارتقا امکانات این بخش حل کنیم. از طرفی چه بسا با تشکیل شهرستان جدید، کازرون نیز پیشرفت کند، چنانچه برای استان شدن، نیاز به وجود چندین شهرستان در همجواری کازرون است. دشت برم نیز می‌تواند پس از تشکیل شهرستان جدید، از آن جدا شده و به کازرون ملحق شود.

رستمی نماینده خشت در این شورا با تاکید بر حفظ خطوط قرمز شهرستان کازرون در بحث جدایی گفت: همانطور که امام جمعه کازرون اشاره کردند، هر قسمتی از هرجای شهرستان (به غیر از برخی خطوط قرمز هویتی کازرون)، که بر اساس قانون و مقررات توانایی ارتقا داشته باشد و مردم خواستار این امر باشند، مخالفتی نداریم. ما نیز با شهرستان شدن قایمیه مخالف نیستیم اما خطوط قرمزی را که امام جمعه گفتند، خط قرمز همه ما نیز هست.
وی ادامه داد: متاسفانه وزنه لابی گری در برخی موارد بر قانونیت سنگین تر است. اما ما باید به قانون برگردیم. همچنین در صورت تشکیل شهرستان جدید، ادارات باید در مرکز شهرستان باشد و نمی‌توان آنها را تقسیم کرد.

مهرورز نماینده کازرون در شورای شهرستان نیز با یادآوری ضرورت توجه به خواسته همه مردم شهرستان گفت:
هیچوقت هیچ فردی در کازرون مخالف شهرستان شدن قائمیه نیست و امام جمعه نیز بارها تاکید کرده اند. اما باید خواسته همه مردم شهرستان از جمله مردم کازرون، کوهمره و دشت برم در نظر گرفته شود.

اردشیری از بالاده نیز با اعلام عدم مخالفت در تشکیل شهرستان جدید گفت: شهرستان شدن در واقع حق بالاده بوده است چرا که شرایط بیشتری برای این امر دارد. اما اکنون که قائمیه میخواهد شهرستان شود، مخالفتی نداریم و خواستاریم که به رفع مشکلات بالاده نیز توجه شود. سد نرگسی و جاده کوهمره سرخی به شیراز برای ما مهم است که امیدواریم با حمایت مسوولان تخصیص بودجه و اعتبار برای آنها صورت بگیرد.

در ادامه حجت الاسلام خرسند امام جمعه شهرستان کازرون با توصیه به شورای شهرستان به جهت درنظر گرفتن منافع کلی شهرستان گفت: اولین توقعی که از این شورا می‌رود، اینست که منافع کلی شهرستان در نظر گرفته شود. توصیه اینست که همراهی و همدلی خود را بیشتر کنید. که البته اختلاف نظر در شورا طبیعی است و برای حل آن به عقل جمعی و مشورت رجوع شود.
وی افزود: شهرستان کازرون علی رغم آوازه آن، شهرستان محرومی در همه بخش‌ها است. اهتمام شما مربوط به مسائل شهرستان باشد. در شورا باید اختلافات سیاسی کنار گذاشته شود. چرا که این مراکز خدماتی است و مردم توقع خدمت رسانی دارند.
حجت الاسلام خرسند با تاکید بر فصل‌الخطاب بودن قانون بالاخص در موضوع اخیر بیان داشت: البته متاسفانه گاهی سلیقه ای به قانون عمل می‌شود. شهرستان شدن نیز قانون و مقرراتی دارد. مسئله شهرستان شدن قائمیه همچون بخش های دیگر از سالیان گذشته مطرح بوده است. بهترین کار عمل به قانون است. گلایه ما شیوه تعامل نماینده با مردم شهرستان و بویژه مردم کازرون است که توقع داریم نماینده مردم در مناسبت‌های مختلف در بین مردم حضور داشته باشد. اگر نماینده تعامل خود را با مردم مناطق شهرستان ترمیم کند، تبعات اینگونه مسائل به حداقل می‌رسد.
وی اضافه کرد: توسعه شهرستان از آرزوهای بنده بوده و هرجایی با مسوولان کشوری جلسه داشته ام، مسائل همه شهرستان را بیان کرده‌ام.اگر امکاناتی از جمله دادگستری، حوزه علمیه و دیگر امکانات در قائیه وجود دارد، با پیگیری‌های ما بوده است. قائمیه هم تصور نکند که با تابلو فرمانداری، همه مشکلات آنها حل می‌شود. اجازه دامن زدن به اختلافات ندهید. معیار نیز قانون و خواست مردم باشد.
امام جمعه کازرون خاطر نشان کرد: اولویت اول شورای شهرستان مسائل کلان شهرستان و بعد ایجاد اخوت و صمیمیت بین مردم شهر ها و بخش های شهرستان باشد. در مسئله اخیر نیز در مراودات با مسوولان شهرستان و استان، تاکید بر اجرای قانون و مقررات و کارشناسی دقیق داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.