امروز:سه شنبه, ۱۴ مرداد
تاریخ انتشار:2015-01-23

مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کازرون :

تدوین طرح جامع گردشگری کازرون در دست اجراست

کازرون با داران بودن ۲۵۰ اثر شناسایی شده و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران جز ء شهرستان های شاخص استان و کشور در زمینه تعدد دوره های می باشد که سالانه سهم بسزایی از آمار گردشگران استان را به خود اختصاص داده است .

به گزارش کازرون نگاه ، مسئول میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون از تدوین طرح جامع گردشگری این شهرستان خبرداد .

محمدرضا معینی با اشاره به ظرفیت های منحصر به فرد گردشگری شهرستان کازرون گفت :شهرستان کازرون با داران بودن ۲۵۰ اثر شناسایی شده و ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران جز ء شهرستان های شاخص استان و کشور در زمینه تعدد دوره های می باشد که سالانه سهم بسزایی از آمار گردشگران استان را به خود اختصاص داده است .
معینی افزود: باتوجه به قرارگرفتن شهرستان درمبدأ ورود و خروج استان به سمت استان های کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر که مسیر ارتباطی با جنوب و غرب کشور نیز می باشند و وجود جاذبه های شاخص تاریخی،طبیعی ومذهبی چون شهرساسانی بیشاپور ، مجموعه تاریخی و طبیعی تنگ چوگان ، غار شاپور ساسانی ومجسمه شاپور اول ، دریاچه پریشان ، تنگه جیز ( بخش خشت ) ، سرو های کلانی ، سرمشهد و نقوش برجسته پل آبگینه ، نقش بهرام گور و همچنین امامزاده ها و اماکن متبرکه،قبرستان های تاریخی و آثار مذهبی ، کازرون را در ردیف شهرستان های گردشگر پذیر و در بسته پیشنهادی سفرهای داخلی و خارجی قرار داده است .
وی افزود: خوشبختانه در سال جاری شاهد رشد چشمگیر گردشگران و بویژه خارجی ها به استان بوده ایم چناچه بر اساس آمار ۶ ماهه نخست سال ۱۵۴ هزار و ۶۵۹ نفر گردشگرخارجی از اماکن شاخص تاریخی استان بازدید نموده اند که رشد۲۱۰ درصدی را نسبت به سال گذشته در مدت مشابه نشان می دهد که به تبع آن شهرستان کازرون نیز از این ظرفیت بهره مند گردیده است .
معینی همچنین با اشاره به متوسط اقامت شب درکشور که ۵/۳ شب می باشد گفت : افزایش مدت اقامت ماندگاری مسافران عوامل بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به تنوع بخشی به سفر و تعریف بسته های جدید سفر اشاره داشت و معرفی آثار و تعریف مسیرهای جدید و ایجاد زیر ساخت ها براساس منابع موجود می تواند تأثیر مهمی براین موضوع داشته باشد.
وی تهیه طرح جامع گردشگری استان و نیز به تبع آن تدوین طرح جامع گردشگری شهرستان را در راستای هم پوشانی و شناسایی نقاط قوت و ضعف دانست و گفت : هم اکنون این طرح در دستور کارگروه مطالعات اداره میراث فرهنگی شهرستان قرار گرفته و تا ۶۰ درصد عملیاتی شده است و درطی آن گروه مطالعات باشناسایی جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی نسبت به تعیین مسیر حرکت و مدت زمان اسکان گردشگران اقدام به تعریف مسیرهای گردشگری ،برداشت موقعیت جغرافیایی Gps ، برداشت پلان ، عکس برداری و مستند نگاری از آثار ، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری درحوزه گردشگری ، فرهنگ سازی و ایجاد بسترهای مناسب جهت حضور سرمایه گذاران کرده که پیش بینی می شود تا اواسط آبان ماه پایان پذیرد.
وی ابراز امیدواری کرد این طرح جامع بتواند بستر مناسبی جهت حضور سرمایه گذاری ، فرهنگ سازی و پایدار سازی صنعت گردشگری شهرستان شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.