امروز:چهارشنبه, ۷ فروردین
تاریخ انتشار:۱۳۹۳-۱۲-۲۱

با حضور گروههای از مردم ؛

غار تاریخی شاپور پاکسازی شد

غار شاپور کازرون که مجسمه شاپور ساسانی درون آن است در آستانه ایام نوروز با هدف آماده سازی مناطق گردشگری این شهرستان برای حضور مهمانان، یکشنبه پاکسازی شد.

به گزارش کازرون نگاه ، در این پاکسازی فرماندار کارزون به اتفاق رییس اداره میراث فرهنگی کازرون و چند نفر از مسوولان شرکت کردند.

شهرستان کازرون به دلیل موقعیت آب وهوایی و وجود بیش از ۲۰۰ آثار تاریخی ثبت شده یکی از شهرستان های تاریخی با قدمت بسیار بالا است.

از جمله آثار تاریخی منحصر بفرد به جا مانده ازدوران ساسانی مجسمه شاپور است که درغار شاپور قرار گرفته است.

ساسانیان نام دودمانی است که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱میلادی بر ایران فرمانروایی کردند.

فرماندار کازرون در این برنامه گفت : روزانه ۱۲۰ گردشگر خارجی از مجموعه تاریخی بیشاپور بازدید می کنند وما با ید امکاناتی فراهم کنیم تا گردشگران بتواند براحتی از آثار با ارزش بازدید کنند.

حمیدرضا گرامی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: برای آماده سازی زیر ساخت ها از تعدادی سرمایه گذار دعوت شده است که درحال پیگیری برای محلی برای اقامت گردشگران در مجموعه بیشاپور هستیم ومقدمات کار هم فراهم شده است .

غار شاپور در کوهی مشرف به منطقه تنگ چوگان و با مسافت ۲۸۰۰ متر از روستای تنگ چوگان علیا و در ارتفاع ۸۰۰ متری زمین قرار گرفته است.

دهانه این غار ۳۰ متروارتفاع ۱۵ متر است . در این غار مجسمه سنگی شاپوراول به وزن ۳۰ تن وارتفاع هفت متر قرار دارد . در سال ۱۳۳۶این مجسمه یک بار مرمت شد.

محمدرضا معینی مدیر میراث فرهنگی کازرون هم گفت:این اداره با انرژی خورشیدی داخل غار شاپور و مجسمه را نورپردازی کرده است و به طور شبانه روزی از غار شاپور حفاظت می شود.

منبع : ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.