امروز:پنج شنبه, ۱۶ مرداد
تاریخ انتشار:2015-01-13

مجری طرح سد و نیروگاه نرگسی بالاده ؛

سامانه انحراف آب سد نرگسی آماده بهره برداری است

مجری طرح سد نرگسی گفت : سامانه انحراف آب سد آماده بهره برداری است و این سامانه به صورت دو تونل با دو تراز ورودی مختلف طراحی شده که هر دو تونل در تکیه گاه چپ قرار گرفته است .

به گزارش دریافتی کازرون نگاه  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان آب منطقه ای فارس ، سید عبدالصاحب موسوی سه شنبه با اعلام این خبر گفت: با توجه به فعالیتهای انجام گرفته در احداث سد نرگسی و آماده بودن تونلهای انحراف به منظور تغییر مسیر آب رودخانه و ایجاد شرایط اجرایی بدنه سد در بستر رودخانه این سامانه اماده بهره برداری شده است.

موسوی در رابطه با سیستم انحراف آب سد نرگسی افزود: تونل سمت چپ با طول ۴۳۹ متر و تراز ورودی ۹۰۳ متر از سطح دریا بعد از انحراف به آبگیر تحتانی تغییر کاربری خواهد داد، تونل سمت راست نیز به طول ۴۰۷ متر و با تراز ورودی ۹۱۰ متر از سطح دریا پس از انحراف به عنوان راه دسترسی استفاده می شود که قطر داخلی هر دو تونل ۸/۵ متر است.

وی همچنین اضافه کرد: تونل سمت راست به عنوان جاده دسترسی و در زمان اجرا ی سد با اجرای یک خط لوله به قطر ۷۰۰ میلی متر برای تامین آب زراعی انهار سنتی موقت استفاده خواهد شد و میزان بتن ریزی سامانه انتقال ۳۰ هزار متر مکعب بتن و میزان میلگرد مصرف شده ۱۹۰۰ تن است.

مجری طرح سد و نیروگاه نرگسی درباره فعالیتهای انجام شده در طرح سد نرگسی گفت: تجهیز کارگاه، تجهیز و نصب ماشین آلات تولید شن و ماسه، دستگاههای مرکزی بتن، انبار و تعمیرگاه از جمله فعالیتهای انجام گرفته تا دی ماه ۹۳ است.

وی با بیان اینکه جاده های سرویس داخل کارگاه به طول ۱۸ کیلومتر احداث گردیده، احداث جاده دسترسی به محل سد، اجرای خط انتقال برق و آب مصرفی کارگاه از فاصله ۸ کیلومتری با حفر چاه عمیق ۳۵۰ متری را از دیگر بخشهای عملیات اجرایی سد نرگسی خواند و به خاکبرداری ۹۰۰ هزار متر مکعب از مجموع ۲/۱ میلیون متر مکعب اشاره کرد.

موسوی با اشاره به کنترل و مهار سیلاب، تامین آب کشاورزی اراضی پایین دست به عنوان اهداف این طرح، تامین آب شرب و صنعت کازرون، فراشبند و منطقه صنعتی زاگرس جنوبی، تامین آب زیست محیطی و تولید انرژی برقابی را از دیگر اهداف طرح برشمرد و با بیان اینکه حجم مخزن سد ۱۱۳ میلیون متر مکعب است حجم آب تنظیمی را ۲۲۶ میلیون متر مکعب در سال عنوان کرد.

وی پیشرفت در خاکریزی فرازبند و بخشی از پوسته سد را قابل توجه برشمرد و پیشرفت ۳۰ درصدی طرح را با توجه به حفاری و تزریق، کارهای فولادی و بتنی و حفاری در فضای روبسته مربوط به تونل های انحراف، نیروگاه و گالری های پیرامونی مطلوب ارزیابی نمود.

موسوی مقدار هزینه اجرای فعالیتهای انجام شده در پروژه سد نرگسی تا این تاریخ را بالغ بر ۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد و میزان اعتبار مورد نیاز برای اجرای باقیمانده عملیات شامل سد، نیروگاه و بند تغذیه ای پایین دست را۱۲۰ میلیارد تومان عنوان نمود که در صورت تامین اعتبار ظرف سه سال به اتمام خواهد رسید.

عملیات اجرایی احداث سد نرگسی بر روی رودخانه شیرین در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون و ۶۰ کیلومتری جنوب غربی شیراز در حال انجام است .محل و ساختگاه سد نرگسی بر روی رودخانه شیرین، از سرشاخه های رودخانه دالکی که از دو شاخه تنگ سرخون و تنگ گچی انشعاب می گیرد قرار دارد و متوسط بارندگی در حوزه مزبور حدود ۷۶۰ میلی متر و آورد سالانه روخانه در حدود ۳۵۰ میلیون مترمکعب است.

سدنرگسی

سدنرگسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.