امروز:چهارشنبه, ۳۰ آبان
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۰۶-۰۶

پیشنهادی به شهرداری و اداره ارشاد جهت شناساندن بیشتر کازرون؛

ساخت میدان و تندیس مشاهیر کازرون

با ایجاد دو میدان نزدیک آرامگاه شیخ امین الدین و ابواسحاق و نصب مجسمه آنها در وسط میادین به همراه زندگینامه آنها، سعی در شناساندن این مفاخر شود

حال که با انتخاب رئیس شورا و شهردار جدید، دوره فعالیت شورای شهر جدید رسما آغاز خواهد شد، انتشار یادداشت یکی از مخاطبان که پیشتر نوشته شده بود را در مقطع کنونی مناسب می دانیم، بلکه کمک شایانی در پیشرفت و زیباسازی شهر کازرون کرده باشیم.

مفاخر و اندیشمندان هر شهری میراثی معنوی و گرانقدر برای آن منطقه و دیار می باشند و به نوعی شناسنامه و هویت فرهنگی آنجا به شمار می روند. به عنوان مثال شیراز را با سعدی و حافظ می شناسند، اصفهان را با آثار تاریخی آن و فرهنگ و هنر آن می شناسند و شهرهای دیگر به همین صورت با مفاخر آن شهره عام و خاصند.

از جمله شهرهایی که دارای هویت فرهنگی و تاریخی می باشد، دیارمان کازرون است. کازرون با قدمتی تاریخی و فرهنگی دارای مفاخر ادبی، فرهنگی، هنری، عرفانی و… زیادی است؛ ولی متأسفانه بسیاری از این مفاخر برای اکثر اهالی این دیار ناشناخته مانده است؛ تاچه رسد به اینکه این مفاخر معرف دیگر هموطنان مان در مناطق دیگر باشد .
از جمله مفاخر برجسته این دیار، دو تن از عرفای نامی می باشد که نسبت به بقیه مفاخر معروف تر و شناخته شده تر هستند. این دو عارف برجسته عبارتند از شیخ امین الدین و شیخ ابواسحاق کازرونی .

نویسنده این یادداشت به عنوان یکی از دلسوزان فرهنگی این دیار همواره دغدغه این را داشته که این مفاخر در سطح شهر مطرح باشند و به عنوان معرف و شناسنده کازرون در سطح ملی و یا بین المللی مطرح گردند. همچنان که همه شیراز را با سعدی و حافظ، نیشابور را با عطار و خیام، تبریز را با شهریار و دیگر شعرا و عرفا می شناسند و بقیه شهرها را نیز به همین صورت؛ لذا نویسنده در این مقال به شهردار محترم کازرون و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پیشنهاد می دهد تا با معاضدت و همکاری یکدیگر به طور جدّ در شناساندن این مفاخر به اهالی این دیار و دیگر هموطنان عزیز تلاش نمایند و وجه فرهنگی این دیار را بیش از پیش به دیگران بنمایانند.

از این رو پیشنهاد می گردد که این دو نهاد مزبور با ایجاد دو میدان در سطح شهر نزدیک آرامگاه شیخ امین الدین و ابواسحاق و نصب مجسمه آنها در وسط میادین به همراه زندگینامه آنها، سعی در شناساندن این مفاخر نمایند. الگوی این میادین می تواند میدان گلستان شیراز باشد که مجسمه سعدی زینت بخش آن است. بهترین موقعیت مکانی برای ساخت این میادین می تواند چهارراه بهار آزادی به عنوان میدان شیخ امین الدین و چهارراه حضرتی به عنوان میدان شیخ ابواسحاق در نظر گرفته شود و تندیس و زندگینامه آنها در وسط میادین نصب گردد. همچنین جهت ساخت مجسمه های این دو نامور می توان از استاد شهیر مجسمه سازی ایران استاد طاهر شیخ الحکمایی که خود از مفاخر این سامان است استفاده کرد .
به زعم نویسنده این طرح می تواند در زیباسازی شهر و معرفی وجه فرهنگی این دیار تأثیر به سزایی داشته باشد . در مراحل بعد می توان این طرح جهت شناساندن بقیه مفاخر از جمله معرفی علامه دوانی که میدان آن ساخته شده و فقط نیاز به نصب تندیس دارد، ناصردیوان، گلبن کازرونی و دیگر عرفا و شعرا تعمیم داد. در پایان از همه کسانی که پیشنهاد این حقیر را وجه همت خود قرار می دهند و دغدغه فرهنگی و اجتماعی این شهر دارند کمال تشکر و امتنان می نمایم .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.