امروز:پنج شنبه, ۲ اسفند
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۱۱-۱۵

رنج کازرون از فقدان کتابخانه مرکزی

چندین سال از آغاز پروژه ساخت کتابخانه مرکزی کازرون می‌گذرد اما هنوز خبری از تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه نیست و اعتبارات کم مانع تکمیل این پروژه است.

امروزه آسیب‌‌های اجتماعی زیادی جامعه را تهدید می‌کند و در چنین شرایطی مطالعه کتاب و افزایش سطح کتابخوانی لازمه توسعه فرهنگی جامعه است بنابراین باید با کار فرهنگی جوانان را به سمت کتابخوانی و رفتن به کتابخانه‌ها ترغیب کرد.

فقدان کتابخانه مرکزی در شهرستان‌های بزرگ استان فارس یکی از چالش‌های فرهنگی استان در عرصه کتاب و کتابخوانی است به طوری که ساخت کتابخانه مرکزی در سه شهرستان شیراز، لارستان و کازرون در حال پیگیری است اما هیچ کدام از این پروژه‌ها هنوز تکمیل و به بهره‌برداری نرسیده است.

چندین سال از آغاز پروژه ساخت کتابخانه مرکزی کازرون می‌گذرد اما هنوز خبری از تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه نیست، یکی از شهروندان کازرون با ابراز گلایه از طولانی شدن روند ساخت این کتابخانه، می‌پرسد: چند سال دیگر باید انتظار بکشیم تا این کتابخانه ساخته شود؟.

به گفته یکی از شهروندان کازرونی که منزلش در نزدیکی زمینی که برای ساخت این کتابخانه در نظر گرفته شده قرار دارد، زیرزمین ساختمان نیمه‌تمام این کتابخانه در زمان بارش باران تبدیل به منجلاب و محل پرورش قورباغه‌ها می‌شود و به غیر از این مشکلات اجتماعی دیگر مانند گذاشتن زباله در این مکان و حضور معتادان در این ساختمان نیمه‌تمام نیز وجود دارد.

یکی از فعالان اجتماعی شهرستان کازرون با گلایه از عدم تکمیل ساختمان کتابخانه مرکزی، می‌گوید: زمین این کتابخانه توسط یکی از خیران اهدا شده و مکان آن نیز در یکی از چهار‌راه‌های اصلی شهر قرار گرفته بنابراین از نظر دسترسی نیز موقعیت مناسبی دارد اما متاسفانه تکمیل این پروژه به یکی از آرزوهای ما تبدیل شده است.

گودبرداری، خاک‌برداری، بتن‌ریزی و فندانسیون اسکلت این ساختمان انجام شده و حتی سقف اول و دوم این ساختمان نیز قالب‌ریزی شده اما اعتبارات قطره چکانی و عدم‌تخصیص اعتبارات مانعی برای تکمیل این پروژه فرهنگی بوده است. اعتباراتی که هر چند هر سال روی کاغذ به تکمیل این پروژه اختصاص می‌یابد اما خبری از تخصیص آنها نیست.

تخصیص ۳۰ درصد اعتبار کتابخانه مرکزی کازرون

ندا زنگنه کازرون‌نژاد، سرپرست اداره کتابخانه‌های عمومی کازرون، در مورد این پروژه می‌گوید: پروژه ساخت کتابخانه مرکزی کازرون بین ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال نیز ۹۰۰ میلیون تومان برای تکمیل این پروژه در نظر گرفته شده که تاکنون تنها ۳۰ درصد از این اعتبار تخصیص یافته است.

این میزان اعتبار در حالی اعلام می‌شود که فرماندار سابق کازرون چندی پیش در مراسم افتتاح کتابخانه گلبن کازرونی گفته بود که ۲٫۴ میلیارد تومان اعتبار به بخش کتابخانه‌های عمومی کازرون اختصاص یافته که ۱٫۸ میلیارد تومان از این اعتبار مربوط به کتابخانه مرکزی و مابقی به تجهیز و توسعه دیگر کتابخانه‌ها اختصاص می‌یابد.

در شهرستان کازرون ۸ باب کتابخانه وجود دارد که ۳ باب آن به نام‌های «گلبن کازرونی»، «آیت‌الله شهید مدنی» و «امام حسن مجتبی (ع)» در شهر کازرون و بقیه در بخش‌های مختلف این شهرستان قرار دارند.

به گفته روح‌الله منوچهری، سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فارس، «کتابخانه‌های عمومی شهرستان کازرون از منظر کیفی وضعیت مطلوبی دارند اما از نظر کمی هنوز به حد نصاب نرسیده‌ است».

 تسنیم/گزارش از ثریا ستاری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.