امروز:شنبه, ۲۸ مهر
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۱۰-۱۹

رقابت ۲۰ نمایش برتر استانی؛

رقابت نمایش کازرونی در جشنواره بین المللی تئاتر فجر

نمایش «سون سی» از گروه رسانه ای تبلیغی دوکوهه فیلم بعنوان برگزیده بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استانی فارس و شهرستان کازرون در جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.

امسال سی‌وششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر میزبان ۲۰ نمایش از ۲۰ استان کشور است. آثاری که پس از موفقیت در جشنواره‌های استانی، توانستند نظر هیات انتخاب همایش جشنواره‌های تئاتر استان‌ها را نیز به خود جلب کرده و راهی بخش پایانی مهم‌ترین رویداد تئاتری کشور بشوند.

برای گروه‌های تئاتری که در شهرهایی به جز شهر تهران فعالیت می‌کنند بی‌تردید حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یکی از مهم‌ترین اتفاق‌هایی است که می‌تواند سرنوشت تک تک اعضاء هر گروه تئاتری را به گونه‌ای متفاوت رقم بزند. به همین روی هر ساله میان گروه‌های تئاتری استان‌ها رقابتی سخت برای رسیدن به جشنواره‌ای همچون جشنواره تئاتر فجر که مهم‌ترین رویداد تئاتری خاورمیانه است برپا می‌شود. البته اگرچه روند انتخاب نهایی آثاری که از استان‌ها به جشنواره تئاتر فجر می‌آیند به دلیل انتخاب از روی فیلم نمایش‌ها کماکان مورد نقد بسیاری از اهالی تئاتر است ولی به هر روی آنچه هر ساله بعنوان آثار منتخب تئاتر استان‌ها معرفی می‌شود را می‌توان گزیده‌ای از بهترین آثار تولید شده توسط گروه‌های تئاتر در استان‌ها دانست.

امسال نیز به روال سال‌های گذشته پس از برگزاری جشنواره‌های تئاتر استانی از هر استان یک یا دو اثر برای حضور در جشنواره تئاتر فجر به دبیرخانه این جشنواره معرفی شدند و پس از آن نیز با برگزاری همایش جشنواره تئاتر استان‌ها در مجموعه تئاترشهر و بررسی نمایش‌ها توسط هیات داوران، ۲۰ نمایش از استان‌‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، منطقه آزاد اروند، همدان، کرمان، آذربایجان شرقی، تهران، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، گیلان، یزد، کرمانشاه، مازندران، فارس، مرکزی، کرمان جنوبی، اردبیل وچهارمحال بختیاری به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر راه پیدا کردند.

سون سی

نمایش «سون سی» نوشته علی دل‌پیشه با کارگردانی مجتبی راوش محصولی از گروه رسانه ای تبلیغی دوکوهه فیلم بعنوان برگزیده  بیست‌وهشتمین جشنواره تئاتر استانی فارس و شهرستان کازرون در جشنواره تئاتر فجر حضور دارد. نمایشنامه «سون سی» در ژانر مقاومت نوشته شده و اگرچه اتفاق‌ها در خرمشهر می‌گذرد و به جنگ ایران و عراق برمی‌گردد اما می‌توان معضل بیان شده در آن را به هر جنگی تعمیم داد و به عبارت دیگر نمایشنامه «سون سی» معضلات و عوامل مخرب جنگ را به صورت کلی بیان کرده و مورد نقد قرار می‌دهد. در خلاصه داستان این اثر آمده: مصیب در اشغال خرمشهر، بار و بندیل بسته و قصد دارد همراه با زن هفت ماهه باردارش سوار بر پیکانش به سمت محله سون سی آبادان کوچ کند. اما… در این نمایش فاطمه معطری، مجتبی راوش، میلاد شهابی، سامان مختارزاده، علی دهقان زاده و امید دانشوران بعنوان بازیگر ایفای نقش می‌کنند.

/گُلوَنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.