امروز:سه شنبه, ۱۴ مرداد
تاریخ انتشار:2015-12-12

امام‌جمعه کازرون:

برخی ادارت و نهادهای نظامی و دانشگاهها از پرداخت حق موقوفه خودداری می کنند که جز< موقوفه خوارانند

بعضی از دستگاه‌های دولتی از پرداخت حق موقوفه امتناع می‌کنند و در ردیف موقوفه‌خواران قرار دارند.

به گزارش کازرون نگاه ، حجت‌الاسلام محمد خرسند پنج‌شنبه‌شب در همایش تجلیل از واقفان حجت الاسلام محمد خرسندو خیراندیشان کازرون که در تالار کشاورز صورت گرفت با گرامیداشت هفته وقف در سخنانی اظهار داشت: وقف یکی از سنت‌های حسنه اسلامی و از مصادیق بارز صدقه جاریه است که انسان مالی را با نیت خالص از خود به ماندگار می‌گذارد.

حجت الاسلام محمد خرسند

وی به ماندگاری و جاودانی اسم واقف در سال‌های متمادی اشاره کرد و گفت: چنانچه سرگذشت گذشتگان و اجدادمان که در ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش می‌زیسته‌اند را بخواهیم مرور کنیم نمی‌دانیم حتی اسم آنان چه بوده تا برسد به اینکه صاحب چه اموالی بوده‌اند اما کسانی که اموالشان را وقف کرده‌اند، هم نام و هم اموالشان جاویدان می‌ماند.

امام‌جمعه کازرون تصریح کرد: وقف باعث می‌شود که نام و اموالش برای همیشه جاویدان و سالم بماند و آیندگان نیز او را به نیکی یاد کنند.

خرسند کار تجلیل از واقفان را بسیار باارزش و شایسته دانست و متذکر شد: حفظ و حراست از موقوفات عبادت بزرگی است که در این راستا همگان باید تلاش کنیم سنت حسنه وقف حفظ و ترویج داده شود.

وی به احیای موقوفات تأکید کرد و افزود: چنانچه موقوفات احیا شود و درآمدهای حاصل از آن در جهت نیت واقف اجرا شود بسیاری از مشکلات جامعه حل‌وفصل می‌شود.

امام‌جمعه کازرون همچنین گفت: بسیاری از موقوفات در سطح این شهرستان وجود دارد که حق آن‌ها ادا نمی‌شود که ظلم بزرگی در حق واقف است.

خرسند به کار ارزشمند و ماندگار واقفان بزرگی مانند مرحوم نمازی، خلیلی و پوستچی و… که با وقف اموالشان در شیراز هم خدمت به بشریت کرده و هم نامشان را برای همیشه تاریخ جاویدان کردند اشاره و تصریح کرد: امروزه باید هم فرهنگ حسنه وقف را در جامعه ترویج دهیم و هم در حفظ و نگهداری آن کوشا باشیم.

وی با بیان اینکه چنانچه حق موقوفه پرداخت نشود در حکم اموال غصبی به‌شمار می‌رود اضافه کرد: امروزه بعضی از دستگاه‌های دولتی جزو موقوفه‌خواران قرار دارند به‌طوری‌که در این شهرستان برخی اداره‌ها و دستگاه‌های دولتی، دانشگاه و پادگان‌های نظامی از پرداخت حق موقوفه امتناع می‌کنند.

امام‌جمعه کازرون بر فعالیت، چابکی و به‌روز بودن مجموعه اوقاف این شهرستان تأکید کرد و از متولیان این دستگاه خواست تلاش دوچندان کنند تا امر وقف در کازرون به جایگاه خود که اسلام به‌عنوان کارهای خیر و حسنه پیش‌بینی کرده است برسد.

خرسند بابیان اینکه وقف کردن بسیار بهتر از بخشیدن به‌یک‌بار است از افراد خیر و متمکنان شهرستان کازرون درخواست کرد اموالشان را در امر خانه‌سازی برای مستمندان، ازدواج جوانان مستمند و سرمایه اولیه برای نیازمندان وقف کنند.

به گزارش کازرون نگاه ، در این آیین باشکوه از تعدادی واقف و خیراندیش شهرستان کازرون تجلیل شد.

فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.