امروز:سه شنبه, ۱۴ مرداد
تاریخ انتشار:2018-04-05

اولین جلسه شورای اداری شهرستان کازرون در سال جدید برگزار شد

اولین جلسه شورای اداری شهرستان کازرون در سال ۹۷ با حضور فرماندار، ائمه جمعه، مسوولین ادارات شهرستان کازرون و اهالی رسانه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

اولین جلسه شورای اداری شهرستان کازرون در سال جدید برگزار شد

  تصاویر در پایان مطلب

به گزارش کازرون نگاه، اولین جلسه شورای اداری شهرستان کازرون در سال ۹۷ با حضور فرماندار، ائمه جمعه، مسوولین ادارات شهرستان کازرون و اهالی رسانه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، معینی سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری کازرون و عضو ستاد تسهیلات نوروزی، آماری را پیرامون گردشگری در کازرون و در ایام نوروز ارائه داد: ستاد خدمات سفر شهرستان از بهمن ماه ۹۶ با تشکیل جلسات کمیته های مختلف جهت آماده سازی نقاط هدف گردشگری، کمپ‌ها و مسیر دتردد به استقبال نوروز رفتند.

وی افزود: آمارها نشان از رشد ۷ الی ۲۷ گردشگران در کازرون دارد. آمار گردشگران تاریخی بالغ بر ۲۰۴ هزارنفر، اماکن مذهبی بیش از ۱۱۰ هزار نفر و اکوتوریسم و مکان های طبیعی ۱۴۲ هزار نفر بازدید کننده داشته اند. همچنین برنامه ملی نوروزگاه تنها در پنج شهر فارس از جمله کازرون با در نظر گرفتن آداب و سنن آیین های نوروزی در مجموعه‌های مختلف شهرستان برگزار گردید.

 

سپس سرهنگ عبادی نژاد فرمانده انتظامی شهرستان کازرون با اشاره به خدمات پلیس در ایام نوروز و کمک به مسافران جهت داشتن سفری هرچه بهتر بیان داشت: در این ایام ۷ ایستگاه پلیس نوروزی در مبادی در سطح شهرستان داشتیم. با نظارت و حضور پلیس، خوشبختانه مهمانانی که در پارک‌ها اسکان داشتند، در امنیت به سر برده و هیچگونه سرقتی گزارش نشد.

وی افزود: در ایام نوروز علی‌رغم حضور پلیس، با توجه به حرکت وسیعی از خودروها و سهل انگاری و قصور برخی از رانندگان متاسفانه موجب بروز حوادث ناگواری شد. در این ایام همچنین شاهد کاهش صد در صدی جرائم سرقت‌های مهمه و قتل عمد بودیم.

در ادامه حجت الاسلام خرسند امام جمعه شهرستان کازرون ضمن تبریک به مناسبت سال جدید، اعیاد ماه رجب و اعیاد پیش رو خاطر نشان کرد: چند نکته قابل تذکر است که یکی از آنها نامگذاری امسال به نام حمایت از کالای ایرانی است که در ادامه نامگذاری سالهای پیشین می‌باشد. یکی از شاخصه های اقتدار ملی هر کشور به تولید ملی آن برمی‌گردد. تولید ملی پشتوانه ای برای اقتصاد، فرهنگ، سیاست و عرصه نظامی و دفاعی کشور است.

وی اضافه کرد: اولین شعار ما در اوایل انقلاب، استقلال بوده است. تولید ملی اینجاست که اهمیت پیدا می‌کند و باید مورد توجه مردم و مسوولین قرار بگیرد. که استقلال یک کشور با وابستگی به کالای خارجی متناقض است. باید این فرهنگ در جامعه بوجود بیاید که مردم نسبت به تولید و مصرف کالای داخلی تعصب داشته باشند.

امام جمعه کازرون ادامه داد: این عرصه ای است که با یک سال تلاش کفایت نمی‌کند. شروع آن از امسال بود و مقصد ممکن است سالیانی بطول بینجامد که البته اولین قدم، تغییر فرهنگ و باورها در این زمینه است و نیاز به کاری عمیق فرهنگی و روشنگری دارد. اگر در خانه و اداراتمان نگاه کنیم، می‌بینیم که اکثر کالاهایی را که استفاده می‌کنیم، خارجی است که با پول ایرانی اشتغال برای کشورهای خارجی درست می‌شود. کسانی که در بسیاری از مسائل سنخیتی با ما ندارند و حتی طالب امنیت ما نیز نیستند. به طور مثال صنعت خودروسازی خود را به فرانسه داده‌ایم و شاهد بدترین برخوردها با خودمان توسط این کشور هستیم.

وی با اشاره به حمایت از تولیدات داخلی و افزایش نظارت جهت بهبود کیفیت آنان گفت: اگر مشکلی در تولیدات داخلی داریم، باید نظارت و استانداردها بیشتر شود. کما اینکه در بسیاری از اجناس برتری هایی را نسبت به نوع خارجی داریم. باید سعی کنیم که در زندگی شخصی و اداری خود تا جای ممکن از تولیدات داخلی استفاده کنیم.

حجت الاسلام خرسند ضمن اشاره به ارتباط استفاده از کالای داخلی و تولید اشتغال در کشور یادآوری شد: امروز یکی از معضلات کشور ما، بی رونقی کارخانه هاست. هرچه تولید کمتر شود، به کارگر و متخصص کمتری نیاز داشته و در نتیجه کاهش اشتغال را به دنبال دارد. در حالی که امروز اولویت اول کشور ما اشتغال است و در راس همه امور قرار دارد. هر تصمیمی در کشور را باید بررسی کنیم که آیا به تولید اشتغال کمک می کنید یا خیر.

وی ادامه داد: نامگذاری هایی که صورت می‌گیرید، حاصل بررسی، مشورت و کارشناسی دقیقی است. امروز نیاز کشور ما تولید است که لازمه آن استفاده از کالای داخلی است. مسوولین باید از خودشان شروع کنند و در زندگی و شغلشان ساده زیستی وجود داشته باشد تا مردم نیز به این نوع مصرف روی آورده و عادت کنند.

امام جمعه کازرون سپس با توجه به ایام نوروز و ضمن تشکر از ستاد تسهیلات نوروزی، مجموعه شهرداری‌ها و نیروهای تامین امنیت گردشگران گفت: متاسفانه استان ما در زمینه تصادفات پیشتاز است که بخشی از آن به نامناسب بودن جاده‌ها برمی‌گردد. که لازم است اقداماتی در زمینه اصلاح جاده بشود و همانطور که پیشتر نیز عرض کردم، کسی نباید در ساخت و اصلاح جاده، تونل و راه مخالفت کند چرا که در جهت تضمین سلامت رانندگی و بهبود سفر است. از طرفی ولع مسافرت نیز باید کنترل شود و رسانه بیش از اندازه مردم را به مسافرت ترغیب کند که موجب ازدحام بیش از اندازه خودرو و عدم تحمل جاده دارد.

وی در رابطه با خشکسالی گفت: باید درباره بحث آب هشدار داد و مصرف آن را بویژه در بخش کشاورزی مدیریت کرد. مدیریت نیز تنها گرفتن حکم قضایی و مانع شدن برای کسب درآمد دیگران نیست. البته موافق زدن چاه غیرمجاز نیستیم اما باید مدیریت شود. آیا این مقدار کاشت هندوانه که آب زیادی را مصرف می‌کند، نیاز کازرون است؟ جهاد کشاورزی و تعاون روستایی باید مشخص کنند که سالانه چه مقدار به تولیدات کشاورزی نیاز داریم و اجازه کشت بی‌رویه که موجب مصرف بی اندازه آب است داده نشود.

حجت الاسلام خرسند با انتقاد از رفتار برخی افراد و رسانه‌ها در قضیه تفکیک شهرستان که موجب ایجاد اختلاف در بین مردم شهرستان می‌شود متذکر شد: با توجه به مباحثی که در شهرستان جود دارد، تذکری به رسانه های مجازی وارد است. یکی از آفتهای فضای مجازی، دامن زدن به اختلافات قومی، قبیله‌ای، توهین‌ها و جسارتهایی است که صورت می‌گیرد، حال به طرفداری از هر فرد و منطقه ای، علیه فرد و منطقه ای دیگری که باشد کار زشتی است. امروز بیش از هر زمانی نیازمند تقویت برادری و اتحاد بین مردم هستیم. بالاخره منطقه ای بخواهد تقسیم بشود یا نشود، بر معیار خود و کارشناسی‌های دقیق صورت بگیرد. اما مسایلی که می‌بینیم بر اختلاف دامن می‌زنند، ناشایست است. البته دستگاههایی که متولی نظارت بر فضای مجازی هستند، به این مهم توجه خواهند داشند.

 

در پایان ابراهیم استوار میمندی سرپرست فرمانداری کازرون ضمن آرزوی سالی پر خیر و برکت برای مردم و تقدیر از عوامل تسهیل سفرهای نوروزی گفت: طول مدیریت سیاسی معمولا دوران کوتاهی است. که امیدواریم هر مقدار هم باشد با اتحاد و تحرک رو به جلو، شرایط برای مردم شهرستان کازرون از هرچه هست بهتر شود.

وی با تشریح شرایط کشور بیان داشت: چندسالی است که نامگذاری سال توسط مقام معظم رهبری، محوریت اقتصادی دارد، پس باید ببینیم میزان وظیفه ما چه مقدار است. بنده نیز انتظاراتم را به عنوان مدیر ارشد شهرستان در همین راستا ارائه خواهم کرد.

استوار میمندی با بیان مشکلات و بحران‌های موجود در کشور از جمله اشتغال و آب گفت: آیا تنها در ایران این مشکلات وجود دارد. بارها خطر خشکسالی را گوشزد کرده‌ایم. باید این مشکل را با شرایط کنونی در نظر بگیریم و کار کنیم و همچنین در زمینه دیگر مشکلات بتوانیم دربرابر خط و نشان‌های هر روزه دنیا و جامعه جهانی علیه ما، استقامت کنیم.

وی با انتقاد از اقتصاد بیمار کشور گفت: همگان به ساختار بیمار اقتصاد ایران شناخت داریم. که طی بررسی‌ها از دهه ۲۰ می‌بینیم که اقتصاد ما بیمار و دلالی بوده است و امروز به ما به ارث رسیده است. که قطعا با مشکلات بیشتری به آیندگان به ارث خواهد رسید و تا به نسخه شفابخشی برای آن دست نیابیم، حل نخواهد شد. بیگانگان و دشمنان ما چشم امید به آسیب زدن به اقتصاد و ایجاد محدودیت برای آن دارند که به زعم خود می‌تواند موجب تضعیف نظام شود.

سرپرست فرمانداری کازرون با تاکید بر تعیین وضعیت مطلوب و حرکت به سمت آن خاطر نشان کرد: وضع مطلوب همواره نسبی است و با مشخص کردن آن، باید با برنامه ریزی و ایجاد نظم، از وضعیت کنونی به مطلوب حرکت کنیم. مسوولان ادارات باید ظرف مدت یک هفته، برنامه کوتاه مدت و میان مدت برای اداره و نیروهای خود را تعیین و برای فرمانداری ارسال کنند و در ادامه به سمت آن حرکت کنند. در برخی ادارات نه تنها دچار روزمرگی بلکه روزمردگی شده ایم. که با فرمایشات مقام معظم رهبری با عنوان جهاد اقتصادی، منافات دارد.

 

وی راجع به وضعیت اشتغال و پیشرفت در شهرستان گفت: یکی از شاخص های مهم اقتصادی اشتغال است. در شورای اشتغال شهرستان، قطعا سهمیه هر دستگاه مشخص است. همچنین اگر می خواهیم حرکتی که می کنیم قابل اندازه‌گیری باشد، باید سند توسعه شهرستان داشته باشیم. تیمی را خواهیم گذشت که این سند را که زمانبر هم هست، تدوین کنند. شاید این سند تک برگ باشد اما شرح آن در هر بخش، کتابی قطور خواهد بود.

استوار میمندی با تاکید بر حمایت از بخض خصوصی و تکریم ارباب رجوع افزود: باید به سمتی برویم که بتوانیم بخش خصوصی را تقویت کنیم. بخش خصوصی که اشتغال ایجاد می‌کند، مشکلات بزرگی را از دوش دولت مردم برمی‌دارد. تکریم ارباب رجوع جزء خط قرمزهای بنده است. که متاسفانه در برخی ادارات رفتارهای ناشایستی رخ می‌دهد و این جفا بر نظام و انسانیت است. به همین دلیل به عنوان دستور العمل باید میز خدمت در ادارات ایجاد شود. میز خدمت الکترونیکی در راستای شفاف سازی است که توسط استان تامین خواهد شد. اما وظیفه دستگاههای ما در شهرستان، راه اندازی میز خدمت فیزیکی است که قطعا برای تکریم ارباب رجوع و حرمت گذاشتن به انسانیت سختگیرانه پیگیری خواهیم کرد. که در آنجا باید یک یا چند نفر مشخص شوند و تا لحظه آخر کار ارباب رجوع باید پیگیری شود و تنها به ارجاع به هر بخش اداره ختم نشود. یکی از معاونین مربوطه، حراست، کارشناس مربوطه و عملکرد شامل گروه بررسی و نظارت در اداره خواهند بود و خودم نیز حضور خواهم یافت.

وی با اشاره به تامین سلامت اداری یادآور شد: بنده به عنوان مدیر شهرستان، مدیران را مسوول تامین سلامت اداره خود می‌دانم. تخلفات اقتصادی یکی از مصادیق فساد اداری است و دیگری کم‌کاری است. شرح وظایف مسوولین در هر اداره مشخص و چاپ شود که مردم مطلع شوند. پس در راستای سیانت از حقوق مردم میز خدمت و سلامت اداری را مجدانه پیگیری خواهم کرد.

سرپرست فرمانداری کازرون با اشاره به حمایت از سرمایه‌گذاران افزود: مجموعه ای را جهت پیگیری امور سرمایه‌گذاری تشکیل خواهیم داد تا در بند ادارات گرفتار نشوند. دستگاه‌ها خدمات را برون‌سپاری کنند چرا که موجب شفاف‌سازی شده و تبعیضات و رانت‌ها را از بین خواهد برد.

وی اضافه کرد: اتصال به شبکه دولت یکی از موارد ضروری در جهت صرفه جویی است و یکماه فرصت جهت راه‌اندازی آن برای دستگاه‌های اداری است که در ارزیابی نمرات مدیران موثر خواهد بود. توصیه میکنم مدیران دستگاه‌ها خود را درگیر فضای مجازی نکنند. چرا که فضای مجازی در دوران کودکی خود است و البته با وجود اینکه یک فرصت است، اما تهدیداتی نیز در دل خود دارد.

درپایان جلسه از برخی مدیران تجلیل شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.