امروز:سه شنبه, ۱۴ مرداد
تاریخ انتشار:2018-03-05

«الیف» کازرون پایتخت شکوفه های بادام کوهی

روستای «الیف»کازرون به عنوان پایتخت شکوفه های بادام کوهی،این روزها زیستگاه خوبی برای پلنگ شده اما خسارات این گونه به دام روستاییان بایدتوسط محیط زیست پرداخت شود.

«الیف» پایتخت شکوفه های بادام/ حال پلنگ در طبیعت منطقه خوب است

روستای الیف

کازرون نگاه: روستای «الیف» در پشت کوه های جنوب شهر کازرون و در دره ای بن بست با داشتن جنگل بسیار  زیبا و انبوه بادام کوهی و در ارتفاعات درختان بنه به عنوان پایتخت شکوفه های بادام کوهی در اسفند ماه، زیستگاه بسیار مناسبی برای گونه های مختلفی از جانوران است.

این موضوع جذابیت های منحصر به فردی را برای این منطقه فراهم کرده که باید بیشتر در بین مسئولان مورد توجه و معرفی قرار بگیرد.

در عین حال یکی از نکات قبال توجهی در منطقه وجود گونه پلنگ است.

فعال محیط زیستی شهرستان کازرون در رابطه با روستای الیف به گفت: با زیاد شدن تعداد پلنگ ها به عنوان یکی از بزرگترین گوشت خواران راس هرم در این منطقه ، این زیستمندان از مدت ها قبل با شکار دام ها برای مردم این روستا ضررهای زیادی به بار آورده اند.

علی اکبر کاظمینی بیان کرد: مردم تاکنون با درک بسیاری بالایی با وجود ضررها و امید به جبران بخشی از خسارات از طرف محیط زیست، از آسیب رساندن به پلنگ خودداری کرده اند اما مراجعه آنها به اداره محیط زیست تاکنون هیچ نتیجه ای برای دریافت خسارت نداشته است.

وی گفت: شواهد و قرائن موجود در محل،  همچنین بازدیدهای میدانی و گزارشهای افراد مطمئن محلی،  حاکی از وجود چندین قلاده پلنگ به همراه توله هایش است که لازم است که هرچه سریع تر از طرف محیط زیست به این موضوع رسیدگی شود و با تمهیدات قانونی بخشی از خسارات شکار دام ها توسط پلنگ، به صاحبان دام پرداخت شود تا این گونه کم نظیر ایرانی به عنوان آخرین گونه های بزرگ جثه در کشور حفظ  شود.

کاظمینی بیان کرد: خوشبختانه فعالان محیط زیست با ارتباطات خوب با مردم محلی و شوراها و دهیار این روستا توانسته اند ارزش حفظ این گونه را تا اندازه ای برای مردم بازگو کرده و مردم نیز همکاری کرده اند اما مهمترین عامل برای بقای این گونه در منطقه قطعا پرداخت بخشی از خسارات است و به همین منظور و برای ارتباط مردم و جوامع محلی هیئت کوهنوردی و سازمان های مردم نهاد و فعالان محیط زیست کازرون اخیرا همایشی در روستای الیف با همکاری مردم محلی، شورا و دهیاری برگزار کردند.

وی گفت: در این همایش که در محل همین روستا برگزار شد افراد  محلی با صنایع دستی و غذاهای محلی شرکت کردند.

 اکنون که این روستا ظرفیت مناسبی برای حضور پلنگ را در خود فراهم کرده ، کمک محیط زیست برای جبران خسارت به روستاییان می تواند شرایط زیست امن این گونه را در طبیعت منطقه تضمین کند.

منبع:خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.