امروز:دوشنبه, ۲۱ بهمن
تاریخ انتشار:2019-04-14

احیای تالاب‌های فارس در کوتاه مدت ممکن نیست

معاون محیط زیست فارس: دریاچه پریشان علی‌رغم بارندگی‌های بسیار خوب در شهرستان کازرون اما همچنان خشک است.

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس، ضمن تشریح وضعیت فعلی تالاب‌ها و دریاچه‌های استان پس از بارش‌های اخیر، خاطرنشان کرد که علی‌رغم بارندگی‌های نسبتا خوب در سال زارعی اما احیای آنها در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست .

نبی‌الله مرادی با تصریح بر اینکه شاهد بهبود وضعیت تالاب‌های فارس از حالت بسیار بحرانی هستیم، ابراز امیداوری کرد که تداوم بارش‌ها موجب پایداری وضعیت تالاب‌ها و دریاچه‌های استان شود .

وی همچنین با اینکه دریاچه پریشان علی‌رغم بارندگی‌های بسیار خوب در شهرستان کازرون اما همچنان خشک است، گفت: ۶۰ درصد وسعت تالاب‌های ارژن و دریاچه طشک، ۱۰۰ درصد تالاب کمجان و ۳۰ درصد تالاب بختگان آبگیری شده است . 

این مقام مسئول مجددا تاکید کرد که پایداری وسعت فعلی تالاب‌های استان مشروط به تداوم بارش‌هاست و  با بیان اینکه دریاچه مهارلو به دلیل وجود رودخانه خشک شیراز و ورودی آب‌های بالادستی شهرک گلستان نسبت به تالاب‌ها و دریاچه‌های دیگر فارس وضعیت بهتری دارد، خاطرنشان کرد: ۸۰ تا ۹۰ درصد وسعت این دریاچه آبگیری شده و به لحاظ میزان حجم آب نیز ۴۰ درصد ذخیره آب دارد .

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس به وضعیت دریاچه کافتر اقلید نیز اشاره و با بیان اینکه سال‌های زیادی بود که این دریاچه در خشکی به سر می‌برد، گفت: خوشبختانه با بارش‌های اخیر حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد تالاب آبگیری شده است . 

مرادی با یادآوری این موضوع که تالاب‌های پریشان، بختگان، کمجان و طشک در کنوانسیون بین‌الملی رامسر تعریف و تدوین شده و در دنیا نیز شناخته شده هستند،‌ افزود: امروز رودخانه کر نیز به جریان درآمده است، در حالی که سال‌های متوالی شاهد ناپایداری این رودخانه از منابع آبی سد درودزن بودیم . 

وی همچنین خواستار همکاری کشاورزان در سال زراعی و عدم برداشت غیرمجاز از منابع آبی شد و این مهم را دلیلی متقن برای احیای سطحی رودخانه‌های استان ذکر و تصریح کرد: اگرچه امروز سیل وارد دریاچه مهارلو شد و نزدیک به ۹۰ درصد این دریاچه آبگیری شده اما پایداری این وضعیت پس از تبخیر و گذشت زمان کمی مشخص خواهد شد . 

معاون فنی اداره‌کل محیط زیست فارس به تدوین برنامه برای ساماندهی تالاب بختگان در قالب “مدیریت زیست بومی” هم اشاره و با بیان اینکه در اجرا و تحقق این برنامه همه ذی نفعان دولتی و غیر دولتی نقش دارند، گفت: در این برنامه اقدمات اولویت‌دار مشخص شده‌اند، چرا که پایداری و احیای این تالاب به سطح آب‌های زیر زمینی هم نیازمند است، در حالی که سفره آب‌های زیررمینی فارس افت بسیار زیادی دارند . 

مرادی با تاکید بر اینکه احیای تالاب‌ها مستلزم کشاورزی پایدار، عدم بهره‌برداری زیاد از منابع آبی، ساماندهی چاه‌ها به ویژه تعیین تکلیف چاههای غیرمجاز و در رآس آنها گذر از وابستگی معیشت به کشاورزی هستیم، یادآور شد: البته در این میان به اختصاص حق آبه‌ها هم نیاز داریم . 

ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.