امروز:پنج شنبه, ۳۱ مرداد
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۱۰-۲۶

اتمام مرمت قلعه ساسانی پوسکان کازرون

فصل اول عملیات مرمت قلعه ساسانی پوسکان کازرون به پایان رسید.

به گزارش کازرون نگاه؛ مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس از اتمام فصل اول عملیات مرمت در قلعه پوسکان شهرستان کازرون خبر داد و گفت: استحکام بخشی و مرمت بخش‌های آسیب دیده بنا از داخل و خارج همچنین ساماندهی و حمل آوار و نخاله‌های موجود در بنا به خارج از بنا و شهر از جمله اقدامات انجام شده است.

وی در خصوص اعتبار مرمتی بنا نیز اظهار کرد: این بنا که تداوم هنر‌های معماری ساسانی را جلوه گر می‌کند به مدت ۴ ماه و با اعتباری بالغ بر ۷۰۰ میلیون ریال مرمت شده است.

امیری بیان کرد: این قلعه ساسانی در شهریور ماه ۸۲ به شماره ۹۸۳۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

گفتنی است قلعه پوسکان از قلعه‌ها و آثار تاریخی مهم شهرستان کازرون است که در ۵۵ کیلومتری جنوب شهر کازرون بر بلندی تپه‌ای قعله تاریخی به جا مانده است.

قعله مذکور متعلق به دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی و به صورت چهار گوش و با شش برج و بارو در دوطبقه ساخته شده است به احتمال زیاد این قلعه محلی برای حاکم نشین منطقه بوده وامروزه در اطراف آن آثار و بقایای تمدنی را می‌توان شاهد بود.

ساختمان قلعه مذکور با وجود گذشت ۱۸۰۰ سال هنوز تقریبا سالم مانده است و ازجمله کاربری‌هایی که مورخان و پژوهشگران برای این سازه تاریخی عنوان کرده اند، قلعه‌ای نظامی و یا محلی برای اسکان و اقامتگاه فرمانداران و یا مالکان محلی است.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز قرار دارد.
انتهای پیام/

پایان مرمت فصل اول عملیات قلعه تاریخی کازرون

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.