امروز:دوشنبه, ۱۳ مرداد
تاریخ انتشار:2019-08-01

آتش‌سوزی کازرون تا دشت ارژن همچنان ادامه دارد/کمبود نیروی کمک‌رسان برای مهار کامل آتش

آتش سوزی گسترده در ارتفاعات بخش جره و بالاده کازرون که از بعد از ظهر سه شنبه ۷ مرداد در کوه بایم مشرف بر روستای ابمیک جره و بالاده شروع شده است همچنان ادامه دارد.

آتش سوزی گسترده در ارتفاعات بخش جره و بالاده کازرون که از بعد از ظهر سه شنبه ۷ مرداد در کوه بایم مشرف بر روستای ابمیک جره و بالاده شروع شده همچنان ادامه دارد و منجر به سوختن جنگل‌های بکر و تلف شدن برخی گونه های جانوری شده است.

آتش سوزی که از دو روز قبل در اطرف تنگ نرگسی کازرون آغاز شده بود، پس از مهار از سوی مسئولین منابع طبیعی با همکاری نیروهای مردمی و بالگردهای نیروی هوایی ارتش، بعدازظهر دیروز با وزش بادهای شدید در منطقه، دوباره اوج گرفت.

شهرام منتصری مدیر اداره منابع طبیعی کازرون دیروز علت این آتش سوزی را خطای انسانی دانست و با اشاره به همکاری پایگاه هوایی شهید دوران و اعزام سه فروند بالگرد به منطقه گفت: تا بعد از ظهر به طور کامل آتش مهار خواهد شد.

اما پس از مهار آتش، عصر دیروز با وزش بادهای شدید در منطقه، خاکسترها و بقایای آتش سوزی، دوباره شعله ور شده و جنگل های اطراف تنگ نرگسی تا کهمره را بلعید.

در این راستا و با درخواست ستاد بحران، نیروهای بسیجی و جهادی به این منطقه مرتفع و صعب العبور اعزام شدند.

فرمانده حوزه مقاومت بسیج قدس کهمره سرخی که خود نیز از روز گذشته در منطقه حضور یافته است، از اعزام ۷۴ نفر نیروی بسیجی و جهادی به این منطقه خبر داد و گفت: این حوزه مقاومت با همکاری بخشدار ارژن و منابع طبیعی شیراز، به صورت پیاده و هوایی در محل حاضر شدند و با انجام ۱۰ سورتی پرواز توسط بالگردهای هوانیروز ارتش، تجهیزات اطفاءحریق و نیز مواد خوراکی به پشت مرز آتش جهت پشتیبانی از نیروها، هلی برن شده است.

سروان حیات نیا تصریح کرد: با انتقال سریع افراد و تجهیزات، نیروهای منابع طبیعی و بسیجی، سعی در مهار آتش و جلوگیری از سرایت به جنگل های اطراف را دارند.

در ادامه این آتش سوزی ها، ریحانی، مسئول گروه های جهادی شهید لطفی سپاه عشایر فارس، صبح امروز از ادامه آتش سوزی به علت کمبود نیرو در مهار و کنترل آتش خبر داد و گفت: منطقه کوهستانی و صعب العبور است و کنده های درختان از بالا که آتش می گیرند، به پایین غلت می خورند و آتش باز به پایین دست سرایت می کند و گسترش می یابد.

وی تصریح کرد: با وجود حضور حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای هوانیروز ارتش و گروه های جهادی سپاه عشایر و نیروهای مردمی در منطقه، باز هم نیاز به نیرو داریم که بتوانیم تا ۲۴ساعت آینده آتش را مهار کنیم.

به گفته وی، ۵۰۰ هکتار از جنگل های بکر و دست نخورده کهمره در اتش سوخته و به دلیل عدم امکانات و تجهیزات برای نگه داشتن نیرو در شب، فقط توانسته ایم جلوی پیشروی آتش را بگیریم.

کرمی، مسئول گروه جهادی شهید ناصری سپاه عشایر هم، از مهار آتش و جلوگیری از پیشروی خبر داد و گفت: از شب گذشته تا کنون توانسته ایم فقط حدود ۲۰ کیلومتر آتش را خاموش کنیم و اگر نیروهای مردمی پای کار نیایند، مهار آتش به سختی صورت می گیرد.

وی معتقد است که فقط نیروهای مردمی، با توجه به شناخت منطقه و دلسوزی می توانند در مهار آتش نقش مفید داشته باشند.

کرمی به حضور فرماندار شیراز و بخشدار ارژن در منطقه اشاره و تأکید کرد: تمام جنگل های بکر منطقه در حال سوختن است و مسئولین و مردم باید زودتر اقدام کنند و عملیات ویژه داشته باشند.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.