امروز:پنج شنبه, ۳۱ مرداد
تاریخ انتشار:۱۳۹۶-۰۹-۱۹

آبخیزداری شهرستان کازرون لنگ پول

اعتبارات اندک تخصیص یافته به تنها سازمان متولی آبخیزداری نشان از غافل ماندن این بخش در نگاه سیاستگذاران دارد.

آبخیزداری شهرستان کازرون لنگ پول/طرحی که از بودجه دولتی مغفول مانده است

به گزارش کازرون نگاه ؛ بحران آب یکی از چالش‌های مهم سال‌های آینده در کره زمین خواهد بود که با توجه به این‌که کشور ایران و شهرستان کازرون  نیز میزان بارندگی در آن از متوسط جهانی کمتر است؛ به‌طور یقین  ضروری است برای مشکل کمبود آب تدابیر لازم جهت پیشگیری از مشکلات پیش روی در آینده اندیشیده شود.

با توجه به اینکه بخش زیادی از بارش‌های سالیانه در شهرستان کازرون بدون استفاده از دسترس خارج می‌شود، ضروری به‌نظر می‌رسد که با توسعه طرح‌های جامع آبخیزداری، از هدر رفت حجم زیادی از منابع آبی جلوگیری شود اما اعتبارات تخصیص یافته به تنها سازمان متولی آبخیزداری کشور نشان از غافل ماندن این بخش در نگاه سیاستگذاران دارد.

فرماندار شهرستان کازرون در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به دیدار خود با علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با توجه به اینکه اقتصاد شهرستان کازرون بر پایه کشاورزی و دام‌پروری استوار است در این دیدار بر پیگیری اعتبارات ویژه طرح آبخیزداری تاکید شد.

سیدکمال علوی با اشاره به واحدهای صنعتی متناسب با کشاورزی و دامپروری در شهرستان کازرون، گفت: برای جلوگیری از مهاجرت و آسیب‌های اجتماعی و حاشیه‌نشینی باید بر تقویت پایه اقتصادی مردم روستاها که بر کشاورزی و دام‌پروری استوار است تاکید شود.

وی یکی از موثرترین راه‌ها در حوزه تامین آب کشاورزی و همچنین آب آشامیدنی عمده‌ای از روستاها در شهرستان کازرون را اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری دانست و افزود: متاسفانه این مسئله در ردیف بودجه‌ای لحاظ نشده است.

علوی بابیان اینکه  چون در بحث اعتبارات ردیف  ۵۵۰۰۰-۴۷ از محل اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات نمی‌توانیم برای طرح آبخیزداری استفاده کنیم در این دیدار خواستار پیگیری این موضوع در کمیسیون‌های تخصصی ردیف بودجه طرح آبخیزداری و آبخوان‌داری شدیم.

فرماندار شهرستان کازرون گفت: اگر این قانون اصلاح شود دستمان برای اجرای طرح‌های آبخیزداری باز است که این مسئله توسط کمیسیون‌های تخصصی پیگیری می‌شود.

رئیس اداره منابع‌طبیعی شهرستان کازرون نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از دو پروژه آبخیزداری در خنگ‌سبز و پلنگی بخش جره و بالاده با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان خبرداد و اظهارداشت: عمده مشکل ما در بحث طرح‌های آبخیزداری و آبخانداری تخصیص اعتبار است.

ایران‌محبوب با بیان اینکه در کل شهرستان سازه‌سنگی سیمانی کار شده ۳۵۰  مورد است افزود: شش حوضچه تغذیه مصنوعی مربوط به گذشته که آخرین مورد آن حدود ۸ سال پیش بوده است وجود دارد.

وی گفت: پروژه آبخیزداری خشت با ارتفاع ۱۰ متر و حجم ۳ هزار متر مکعب که با همکاری شهرداری با هزینه بالغ بر ۸۰۰ میلیون تومان اجرا شده به‌زودی افتتاح می‌شود.

عبدالصاحب قائمی رئیس جهادکشاورزی شهرستان کازرون نیز بزرگترین مشکل در اجرای طرح‌های تغذیه مصنوعی و دیگر طرح‌ها را کمبود بودجه دانست و افزود: با مشارکت‌های مردمی تا حدود زیادی می‌توان این مشکلات را حل کنیم.

منبع:فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.